Yüksek Lisans Başvuru Koşulları

Yüksek Lisans Başvuru Koşulları

 

Yüksek Lisans eğitiminde 2 farklı eğitim türü bulunur. Bunlar Tezli yüksek Lisans ve Tezsiz yüksek lisans olarak isimlendirilmiştir. Tezli yüksek lisans programları eğitim sürecinin sonunda bilimsel bir tez çalışması talep eder. Öğrenci tez çalışmasından geçer not aldığında mezun olur.

Yüksek lisans başvuru koşulları / şartları nelerdir?

Yüksek lisans başvurusu yapmak için en öncelikle şart lisans diplomanızı almış olmanız gerektiğidir. Her üniversitenin farklı talepleri bulunsa da genel olarak eğitim kurumları Lisans diploması, ALES sonuç belgesi ve Transkript talebinde bulunur. Tezsiz yüksek lisans programlarında ALES şartı aranmamaktadır.

Bir yüksek lisans programına kayıt olmak için ALES sınavına girip yeterli puanı almış olmanız gereklidir. YÖK başvuru için en düşük ALES sınavı puanını 55 olarak belirlemiştir. Aynı zamanda yine programlara bağlı olarak üniversitelerin talep ettiği gereklilikleri yerine getirmeniz gerekir. Bazı üniversiteler adayları yabancı dil sınavına tabi tutabilmektedir. Bunun dışında yabancı dil yeterliliğini kanıtlayacak belgeler de talep edilebilir. 

Yabancı dil puanı, bu konuda YÖK herhangi bir koşul getirmese dahi programa katılabilme şansınızı büyük oranda etkiler.

Farklı bir lisans programı okuyup yüksek lisans için başka bir bölüm tercih edilir mi? Sorusu birçok adayın merak konusu. Yüksek Lisans programları farklı lisans mezunlarını da kabul etmektedir. Fakat bazı üniversiteler yalnızca kendi mezunlarını kabul ediyorlar. Bu konuda eğitim kurumlarının resmi sitelerini incelemek ya da iletişime geçmek en doğrusu olacaktır.

Yüksek lisans başvurusu yaparken okulların gereklilikleri ve ücret politikaları mutlaka araştırılmalıdır. Her okul yüksek lisans bölümleri için farklı kontenjanlar belirlemektedir. Bu kontenjanlar her yıl değişiklik gösterebilir.

Tezli yüksek lisans başvurusu / Tezli yüksek lisans programı en az 21, en çok 30 kredi olmak şartıyla zorunlu ve seçmeli en az 7 adet ders, bir seminer dersi ve tez çalışmasından oluşmaktadır.

Tezsiz yüksek lisans başvurusu / Tezsiz yüksek lisans programı toplam 30 krediden az olmamak şartıyla en az 10 ders ile bitirme projesinden oluşmaktadır.

Yüksek Lisans ile ilgili en doğru ve detaylı bilgilere adresinden erişebilirsiniz.