Uzayda yetiştirilen ilk çiçek

Uzayda yetiştirilen ilk çiçek

Uzay yolculukları çok uzun ve meşakkatli süreçlerdir. Uzay yolculuğuna çıkan astronotlar da bu süreçlerde oldukça zorlanır. Özelikle astronotların gıda ihtiyaçlarını büyük bir problemdir. Günümüzde bilim insanları bu sorunun üstesinden gelmek için çeşitli çalışmalar yürütmekte ve başarılar elde etmektedirler. Yapılan bu çalışmalar uzayın sahip olduğu yerçekimsiz ortamın bire bir aynısında gerçekleştirilmektedir. Özellikle astronotların taze olarak yiyebileceği sebzeler ve meyveler bu yerçekimsiz ortamlarda üretilmeye çalışılmakta ve astronotların uzaydaki hayatlarının daha konforlu olarak sürdürebilmeleri amaçlanmaktadır. İşte bu çalışmalar sırasında çiçeklerle ilgili bir ilke imza atılmış ve yerçekimsiz ortamda ilk kez bir çiçek yetiştirilmiştir. Scott Kelly isimli ABD.’li bir astronotun yetiştirdiği ve uzayda ilk yetiştirilme özelliğine sahip bu çiçek “Kirli Hanım Çiçeği’ymiş. Uluslar arası Uzay İstasyonu’nun yerçekimsiz ortamında yetişen ve bu bağlamda uzayda yetiştirilen ilk çiçek diyebileceğimiz bu çiçek sayesinde astronotların uzayda da dünyadaki gibi ortamları yaşayabileceği umudu kat ve kat artmıştır.

Kirli Hanım Çiçeği, diğer bildik adıyla Ziya Çiçeği papatyagiller familyasına ait bir bitkidir. Latince ismi “Zinnia Elegans” olan bu çiçeğin anavatanı Amerika Kıtası’dır. Kirli Hanım Çiçeği’nin pek çok değişik türü mevcuttur. Bu güzide çiçeğin hem bodur, hem çok yıllık hem de tek yıllık türlerine rastlanabilmektedir.

Eğer evinizde bir Kirli Hanım Çiçeği’ne sahipseniz bu güzel çiçeğin yetiştirilmesi ile ilgili vereceğimiz birkaç önemli tüyo işinize çok yarayacaktır. Öncelikle bu çiçek sıcağı oldukça seven bir türdür. Bu yüzden özellikle güneş ışıklarını kolayca alabileceği bir yerde konumlandırmanız çiçeğiniz açısından oldukça önemlidir. Ama bu konuda dikkat etmeniz gereken önemli bir husus da çiçeğiniz güneş ışınlarını ne kadar severse sevsin özellikle aşırı sıcak olan yaz aylarının öğle vakitlerinde çiçeğinizi asla direkt olarak güneş ışınlarına maruz bırakmamanızdır. Çünkü yaz aylarında özellikle öğlen vakitlerinde çiçeğinize direkt vuracak güneş ışınları ona zarar verecektir. Ayrıca çiçeğinize vereceğiniz su da çok önemlidir. Sulama konusunda çiçekseverlerin en fazla yaptığı hata çiçeğe soğuk ya da sıcak su vermektir. Bu konuda dikkat etmeniz gereken çiçeğinize vereceğiniz suyun oda sıcaklığında olma gerekliliğidir.

Ayrıca, dünyada çiçek göndermek isterseniz, size bir çiçekçi önerisi de yapalım. Parlak çiçekçilik, 30 senedir İstanbul'daki çiçekseverlere hizmet vermektedir. Başta bakırköy çiçekçi, bahçelievler çiçekçi olmak üzere, merter, güngören, şirinevler, topkapı, bayrampaşa ve İstanbul Avrupa yakasının tüm semtlerine hizmet vermektedir. Siz de sevdiklerinize parlak çiçekçiliğin harika çiçeklerinden armağan etmek isterseniz, www.parlakcicekcilik.com veya 0212 640 13 14 numaralı telefondan sipariş verebilirsiniz. Şimdilik sadece uzaya çiçek gönderemiyorlar :)