Uyku Tulumları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Uyku Tulumları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 Ülkemizde derece belirtilmeden satılan tulumlar bulunsa da Avrupa’da satılan uyku tulumlarının EN13537 sertifikası olması gerekiyor.

 

EN13537 Sertifikası kısacası yalıtım değerinin derece bazında karşılığını sabit standartları baz alarak gösteren bir sertifika. Sertifika testlerinin ince bir içlik ile yapıldığını da belirtelim.

 

Tulumların Derece Değerlerinde Genelde 3 Farklı Başlık Bulunur.

 

Comfort Rating yani Konfor Derecesi

 

Transition Rating yani Geçiş Derecesi

 

Extreme/Risk Rating yani Risk derecesi

 

Konfor derecesi adından da anlaşıldığı gibi tulumda konforlu bir şekilde uyku için olması gereken dereceyi gösteriyor.

 

Geçiş Derecesi; konfor derecesinden sonra yavaş yavaş üşümeye başlayacağımız derece aralığını gösteriyor.

 

Risk derecesi ise tulumda üşüyeceğimiz hatta titreyeceğimiz fakat hipotermi gibi durumlara maruz kalmadan tulumda hayatta kalabileceğimiz dereceyi gösteriyor.

 

Bir tulumun konfor derecesi 0, geçiş derecesi -6 ve risk derecesi -24 ise o tulumda 0 derecede konforlu bir şekilde uyuyabileceğimiz, hava 0 ile -6 derece arasında ise yine çok rahat olmasa da soğukla savaşarak ama olması gereken termal vücut derecemizi koruyarak uyuyabileceğimiz, -6 ile -24 arasında olması durumunda da tabiri caizse titreyeceğimiz ama hayati bir tehlike yaşamayacağımız anlamına geliyor.

 

Normalde yurtdışında tulumlar konfor derecesi ile isimlendirilir. X marka, Y model, 3 derece bir uyku tulumu denildiğinde bu 3 derece tulumun konfor derecesini gösterir. Fakat yine ülkemizde satıcılar veya göz boyamak isteyen firmalar aslında konfor derecesi 3 olan tulumu başlık atarken -25 yazarak alıcıları kandırmaya yönelik bir strateji kullanıyorlar.

 

Uyku tulumu alırken yine dikkat edilmesi gereken ve genelde göz ardı edilen nokta ise, dış ortam sıcaklığı ile iç ortam yani çadırın iç sıcaklığı arasında 5-7 derecelik bir fark olduğudur. Dışarısı -5 -7 derece iken çadırın içi ortalama 0 derece civarında olur. Tulumun konfor derecesini de buna göre değerlendirmemiz gerekir.

 

 

 

 

Uyku Tulumlarının Bakımı, Kullanılması Ve Saklanması İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

 

Uyku tulumlarını kamp sonrası havalandırmak gerekir. Ve bir sonraki kampa kadar evde sıkıştırmadan açık ve gelişi güzel bir şekilde saklamamız gerekir. Bunun amacı da içindeki dolgu malzemesini uzun bir süre sıkıştırılmış halde tutup ezilmesini engellemektir.

 

Diğer bir konu ise aktivite esnasında tulum sıkışık olarak kendi çantasında dursa da tulumu çantasına sokarken, evimizde yaptığımız gibi güzelce katlayıp ya da rulo yapıp çantasına sokmak yerine tulumu çantasına yine gelişi güzel bir şekilde sokup o şekilde toplamaktır. Bu da her zaman aynı şekilde katlanıp aynı kısımlardan içindeki dolgunun ezilmesini önler. Tulumu çantasına koyarken önce ayak kısmından başlamanız içindeki havanın baş kısmından çıkmasını sağlayacağı için size kolaylık sağlayacaktır.

 

Son olarak yine uyku tulumu kullanımı ile ilgili yapılan bir yanlıştan bahsedeyim. EN13537 sertifikasını açıklarken yazdığım gibi tuluma olabildiğince ince girmemiz gerekiyor. Soğuk havalarda kat kat giyinip tuluma girmemizin bir faydası yok maalesef. Tulumu ısıtan vücut ısımız, vücut ısımızı tuluma yansıtabilmek için de ince bir şekilde örneğin içlikle olmamız yeterli.

 

Uyku tulumları hakkında bilinmesi gerekenleri Shall we  - Seyyah grubundan ve https://www.shallwe.com.tr/ üzerinden takip edebilirsiniz.