Tip2 Diyabet Ameliyat İzmir Hastanelerinde

Tip2 Diyabet Ameliyat İzmir Hastanelerinde
Diyabet (şeker hastalığı); tip1 ve tip2 olmak üzere ikiye ayrılır. Tip1 diyabette, kişinin insülin üretimi yoktur. Tip2 diyabet hastaları ise insülin üretir ancak farklı sebeplerden dolayı vücut insülini kullanamaz. Bu sebeple hastaların kan şekeri yüksektir. Yüksek kan şekeri öncelikle damarlarda ve ilerleyen süreç içinde diğer organlarda harabiyete sebep olur. Tip2 diyabet ameliyatı İzmir ilimizde etkin şekilde uygulanarak bu hastalığın etkilerinden kısa sürede kurtulmak artık mümkün. Bu ameliyat sayesinde hastalığın sonuçları değil sebepleri ortadan kaldırılır. Şeker hastaları insülin ve haplarla tedavi olmak zorundadır, hayatlarının sonuna kadar bu ilaçlara mahkûmdurlar.  Ameliyat sayesinde ilaç kullanmak zorunda kalmazlar ve şeker hastalığının beraberinde getirdiği diğer hastalıklardan da kurtulmuş olurlar.

Tip2 Diyabet Hastalığının Belirtileri ve Risk Grupları

Tip2 diyabet hastalığının en önemli belirtileri çok su içme ve çok idrara çıkmadır. Hastalar çok fazla yemek yerler. Hızlı kilo artışı veya hızlı kilo kaybı olabilir. Açlık kan şekeri seviyesi 126 mg/dl üstündedir. Ağız kuruluğu, yorgunluk gibi belirtilerin yanı sıra geç iyileşen yaralar, sık geçirilen enfeksiyonlar, kaşıntılı ve kuru bir cilt sayılabilir. Ayrıca el ve ayaklarda, ağız ve yüz çevresinde karıncalanma- uyuşukluk, görme bozukluğu, cinsel sorunlar gözlenebilir.

Tip2 diyabet hastalığının nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte bazı risk grupları bilinmektedir.

  • Düzensiz beslenme alışkanlıkları olanlar ya da kötü beslenme alışkanlıkları olanlar.
  • Beraberinde kilo almayı da getirdiği gibi fazla kilosu olanlarda risk grubuna girmektedir.
  • Hareketsiz bir yaşam tarzı olanlar, egzersiz yapmayanlar.
  • Ailesinde şeker hastalığı olanlar.
  • Gebelik diyabeti geçirenler ve 4,5 kg üzerinde çocuk dünyaya getiren kadınlar.
  • Stresli yoğun bir hayat yaşayanlar veya travmatik bir durum sonrası stres altında kalanlar bilinen risk gruplarını oluşturmaktadır. Bu tip durumlar sonucu tip2 diyabet hastalığı gelişebilir. Obezite İzmir bölgesinde yaşayan hastalarda olumlu sonuçlar vermiştir.

Tip2 Diyabet Ameliyat İzmir Metabolik Cerrahi

Diyabet, şeker hastalığı; hareketsiz bir yaşam tarzı, dengesiz ve düzensiz beslenme, kalıtsal etmenler nedeniyle oluşan bir hastalıktır. Genellikle kanda glikozun yüksek seyretmesi ile teşhis edilir. Diğer bir deyişle kan şekeri yüksektir. İnsülinin yetersizliği ve yokluğundan dolayı kan şekeri her zaman yüksektir. Bu hastalarda dışarıdan alınan insülin ve ilaçlar ile kan şekerleri düzenlenmeye çalışılır. İzmir Obezite Doktoru hastanelerinde cerrahi yöntemler ile tedavi edilmektedir. Metabolik cerrahi ile diyabet hastalığın sonucu olan kan şekerinin kandaki yüksek seviyesi düşürülmek yerine hastalığın sebebi ortadan kaldırılır. Tip2 diyabette, pankreas tarafından üretilen insülin, metabolik sebeplerden kullanılamaz. Cerrahi müdahale ile direnç ortadan kaldırılır.

Metabolik Cerrahi Nedir, Nasıl Uygulanır?

Tip2 diyabet hastalığının klasik tedavisinde hasta yaşam tarzını değiştirilmelidir. Bu konuda bilgilendirilir ve hayat tarzına egzersiz ve diyet programları eklenir. Hasta belirli bir diyete bağlı kalarak beslenmesine devam etmelidir. Aynı zamanda hareketli bir yaşam tarzına geçmeli ve günlük yaşantısında egzersizi eksik etmemelidir. Bu hastalar için ilaç kullanımı da çoğunlukla daimidir. Bazen tüm bu uygulamalara rağmen hastalık ilerlemeye devam eder. Yoğun insülin alındığı halde sonuçlar istenildiği gibi olmaz. Tip2 diyabet ameliyat İzmir şehrinde artık metabolik cerrahi yöntemleri ile tedavi edilmektedir.

Metabolik cerrahi ameliyatları obezite ameliyatlarından ortaya çıkmıştır. Obezite ameliyatlarında ince bağırsağın büyük bir kısmı devre dışı bırakılır. Metabolik cerrahi ameliyatlarında ise ince bağırsağın ön kısmı ile arka kısmı yer değiştirilir. Böylece hormonal dengelerde değişiklik yapılarak pankreas tarafından salgılanan insülinin kullanılabilmesi sağlanır. Oldukça başarılı sonuçlar elde edilen tip2 diyabet ameliyatı İzmir uygulamaları ile de tip2 diyabet hastalarının kendi insülinleri ile tedavi edilmeleri amaçlanmaktadır. Ameliyat sonucunda meydana gelen olumlu değişiklikler sadece insülin direncini ortadan kalkması değildir. İştahı düzenleyen hormonlarda arttığı için erken doygunluk hissi ortaya çıkar ve hasta daha az yiyecekle daha çabuk doyar.

Tip2 Diyabet Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Metobolik cerrahi tip2 diyabet hastalarına uygulanmaktadır. Ancak hastanın ameliyat için uygun olup olmadığı araştırılmalıdır. Bu ameliyatın uygulanabilmesi için pankreasın insülin üretebilmesi gereklidir. Hastanın ne kadar hormona sahip olduğu da önemlidir. Yani ameliyattan önce insülin depolarının yeterli olup olmadığı araştırılmalıdır. Tip2 diyabet ameliyat İzmir çevresindeki hastalar içinde bir umut ışığı olurken hastanın kendi insülini kullanması hedeflenmektedir. İnsülin rezervleri yeterli değilse, insülin üretemeyecekse hastanın ameliyat olmasının bir anlamı yoktur. Bu yöntem egzersiz- diyet-ilaç uygulamaları yetersiz kaldığında tercih edildiğine göre ameliyattan sonrada insülin kullanılacaksa ne anlamı olur ki?

Tüp mide Ameliyatı İzmir

Tüp mide ameliyatı sonrasında tekrardan kilo alım riski bir hayli düşüktür. Bu fizyolojiden en fazla oranda yararın sağlanması için, hastanın öğünlerde yemesi, günde 2-3 öğün alması, öğünler arasında atıştırmalardan uzak durması gereklidir. Bu ameliyatı olduktan sonra yıllardır edinilen yeme alışkanlıklarının değiştirilmesini gerekir. Ameliyatın ileri dönemlerinde tekrar kilo alma görülen vakaların neredeyse tamamında, öğün kapasitesinde artma olmamıştır. Tekrar kilo almanın nedeni, öğünler arasında, özellikle de yüksek kalorili atıştırmalardır. Bu tür bir yeme alışkanlığının yan etkilerini de ortadan kaldırabilecek bilinen bir operasyon yoktur. 

Tüp mide ameliyatı gibi obezite cerrahilerinin genel amaçları arasında mide hacmini küçülterek tokluk hissinin daha kolay sağlanmasına imkan verdiğinden Gastrik Bypass’da aynı çerçevede yapılmaktadır. Kapalı sistemde gerçekleştirilen operasyonlar çok küçük kesiler açılarak yapılmaktadır ve bu sayede hastanın yara bölgesi çok kısa sürede kapandığı için hızlı bir şekilde taburcu olmak imkanı sağlamaktadır. İzmir Tüp Mide Operasyon için açılan kesikten çok özel ithal medikal aletler yardımı ile mide içinde küçük bir tüp oluşturulmaktadır. Gastrik Bypass operasyonlarının tüp mide ameliyatı gibi diğer operasyonlardan ayıran en önemli özelliklerden biri de bağırsak sisteminde de değiştirme yapılması ile besinlerin bir kısmının tam emilmeden atılmasını sağlayarak kısmi bir malabsorbsiyon sağlanmadıdır.

Tip2 diyabet hastalarının hepsi aynı seviyede ve aynı özelliklerde değillerdir. Değerlendirme yapılırken hastanın yaşı, hastalığın kaç yaşında başladığı, kaç yıldır tedavi gördüğü, organ hasarlarının başlayıp başlamadığı, ilaçların dozları, insülin kullanım miktarları gibi noktalar incelenmelidir. Bu hususlar ameliyat kararının alınmasında önem taşımaktadır.