Skylight Çatı Özellikleri Ve Kullanılan Malzemeler

Skylight Çatı Özellikleri Ve Kullanılan Malzemeler

 

Adlandırılmasında İngilizce terim olarak sunulan skylight çatı anlam olarak çatı penceresi diye bilinmektedir. Günümüzde gelişen teknolojinin her alanda ilerlemesi ile ilerleyen cam teknolojisi son derece kalitesi ve sağlamlık yönünden iyi üretilen camların kullanımı ile bu çatı oluşturulmaktadır.

 

 Eskilerde var olan kiremit çatılar yerine kullanılan bu sistemler, paslanmazlık yönü, su almayan özellikleri ve darbelere olan müthiş dayanıklılığı ile kendini ön plana alan ve kullanışlı olan yeni çatı sistemleridir. Bu sistemlerin ekonomik boyutları olarak ucuz olması ve uygulama işlemlerinin zamandan tasarrufu ile tercih edilme nedenleri olarak başı çekmektedir. Özellikle hobi bahçelerinin vazgeçilmez yapıları skylight çatı, estetik görüntüsü olan doğal yapının görüntüsünü ve güzelliğini bozmadan daha da öne çıkartmaktadır.

 

 Skylight Çatı Ne Anlama Gelmektedir ?

 

 Anlam bakımından tavan penceresi olarak adlandırılan bu sistem ile amaç çatı altında ki hayatın aydınlatılması yönünde kullanılmasıdır. Bu sistemler sabit yada açılabilir çatı olarak ayrılmaktadır.

 

 Skylight Çatı Sistemleri Faydaları Nelerdir ?

 

 Amaç olarak gün ışığının pencere altında ki yaşama geçmesini sağlayan bir sistemdir. Bu sayede beslenen bitkiler ışıktan maruz kalmayacak ve daha çabuk gelişim gösterecektir. Seralar için kullanılması gerek ve tercih edilen bir sistem olan cam çatı ihtiyaç duyulan ışığın alınmasını sağlamaktadır. Sadece bitkiler için değil, mekanlarda da aydınlanma yönünden tasarruf edilmesini sağlayan bir sistemdir.

 

 Skylight Çatı Sistemlerinde Kullanılan Malzemeler Nelerdir ?

 

 Diğer standart çatılar gibi fabrikada hazır ölçüleri olarak üretilenlerin dışında bu model farklı olarak ihtiyaca göre alınan ölçüler neticesinde üretilmektedir. Bu ölçülerin ihtiyaç halinde alınması ile gerekli ortama uygun havalandırma ve aydınlatma alanı planı yapılması ön görülmektedir. Bu ölçüler tamamen çatının boyutlarına göre ölçülmektedir.

 

 Kullanılacak malzemeler çatılardan çatılara farklılık göstermektedir. Örnek verilecek olursa çelik malzemeleri kullanılmış olan çatılarda skylight çatı malzemesi olarak taşıyıcılarında çelik olması gerekir bu kullanılan yapının dayanıklılığını artırmaktadır. Ahşap kaplamalı bir çatı var işe kullanılacak cam tavan malzemesi taşıyıcıları yine ahşap malzemelerden seçilir bu dayanıklılık ve görüntünün bir sağlanması açısından önemlidir.