Silahlı Özel Güvenlik Belgesi

Silahlı Özel Güvenlik Belgesi
 

Silahlı özel güvenlik belgesi de bunlardan bir tanesidir ve adından da anlaşılacağı gibi bir kişinin hem özel güvenlik hem de silahlı olarak görev yapmasını sağlar. Dolayısıyla da bu belgenin alınması, diğer özel güvenlik belgelerine göre biraz daha zordur. Özellikle silah taşımanın sorumluluğu çok büyüktür ve ilgili kişinin bu sorumluluğa sahip olup olmadığının anlaşılması için bir takım şartları sağlaması istenir.

Bir kişinin özel güvenlikçi olması için gerekli şartları sağlayan kişiler, eğer silahlı olarak görev yapacaklarsa ekstra bir takım şartları da sağlamalıdır. Bu şartların başında ilgili kişinin silah taşıma ve kullanma konusunda herhangi bir engelinin olmaması gelir. Bunun haricinde ise kişilerin tam teşekküllü bir sağlık kuruluşundan, silahlı olarak görev yapmasına engel durumu olmadığına dair sağlık raporu alması gerekir. Bu rapor temel özel güvenlik belgesi için istenmemektedir. Çünkü söz konusu belgeye sahip olan kişilerin silahlı olarak görev yapması söz konusu değildir. Bundan dolayı silahlı özel güvenlikçi olmak nispeten biraz daha zordur.

Özel güvenlikçi olmak isteyen bütün adaylara benzer eğitimler verilir. Özel güvenlik eğitimi sayesinde insanlar, bir takım donanımlara sahip olurlar ve sahip oldukları özelliklerden bazılarını geliştirirler. Böylece özel güvenlik olarak görev yapacak seviyeye gelirler. Ayrıca insanların bu eğitimleri alabilmesi için kurslara ödeme yapması gibi bir zorunluluk vardır. Yapılacak ödeme miktarı ise alınacak belgeye göre değişkenlik göstermektedir. Kursların kendilerine özgü fiyat politikası olsa da ortalama olarak silahlı görev yapabilmek için gerekli olan kurs için 600 TL, normal kurs için 400 TL gibi bir miktarın ödenmesi gerekir.