Putin Ankara'da

Putin Ankara'da
En önemli gündem maddesinin enerji olacağı ziyaret kapsamında Putin, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resmi törenle karşılanacak. 

Türkiye'ye en son ziyaretini geçen yıl gerçekleştiren Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin, resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

Günübirlik kritik ziyarette Ukrayna'da yaşanan gelişmeler ve Kırım krizi masaya yatırılacak.

İkili görüşmelerde enerji ve ticaret ana konu başlıkları olarak ön planda olacak.

Ukrayna ve Kırım'da yaşanan gelişmelerin ardından Batılı ülkelerin ekonomik yaptırımlarına karşı ekonomik alternatif arayan Rusya, Türkiye'yi iyi bir seçenek olarak değerlendiriyor.

Bu kapsamda Putin, iki ülke arasında ihracatın artırılması talebinde bulunacak.

Putin, iki ülke arasındaki 35 milyar dolarlık ticaret hacminin 2020'de 100 milyar dolara çıkarılmasını isteyecek.

PUTİN'E 10 BAKAN EŞLİK EDİYOR Putin'e 10 bakanın eşlik ettiği ziyaret kapsamında Türkiye'nin en önemli enerji tedarikçisi olan Rusya'ya Ankara'nın doğalgaz fiyatında indirim beklentisi ön planda olacak.

Ayrıca Akkuyu Nükleer Enerji Santrali ile ilgili çalışmaların hızlandırılması üzerinde durulacak. Suriye'de yaşanan iç savaşın da ele alınması beklenen görüşmelerde, Suriye konusunda Rusya ile farklı görüşlerde olan Türkiye, bir kez daha Beşar Esad'ın gitmesi gerektiğini anlatacak.

Putin'e, IŞİD'e karşı mücadelenin ancak Esad'ın gitmesiyle mümkün olacağı vurgusu yapılacak.

GÜVENLİK GÜÇLERİ TEYAKKUZDA Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ziyaretini basın mensupları da kalabalık bir ekiple takip ediyor. Bu önemli ziyaretçi için Esenboğa Havalimanı'nda yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Putin'i taşıyan uçak aprona inmeden önce keskin nişancılar havaalanının çeşitli noktalarına yerleştirildi.

Esenboğa Havalimanı'nın aprona bakan binalarının üzerinde ve çevredeki tarlalarda özel yetiştirilmiş keskin nişancılar yerlerini aldılar.

Bu kritik ziyaret nedeniyle güvenlik güçleri teyakkuza geçti.

Rusya Devlet Başkanı Putin'i havalimanında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Gennadiyeviç Karlov ve diğer büyükelçilik çalışanları ile Dışişleri Bakanlığı'ndan çok sayıda yetkili karşıladı.

Öte yandan Putin'in ziyareti kapsamında protokol yoluna Rusya Federasyonu bayrakları asıldı.

PUTİN'İN İLK DURAĞI ANITKABİR Putin, Esenboğa Havalimanı'nda Rusya'dan askeri kargo uçağıyla Ankara'ya getirilen O285BE77 plakalı zırhlı aracına binerek, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir'e hareket etti.

Anıtkabir ziyaretinin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resmi törenle karşılanacak olan Putin, daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile baş başa görüşecek.

Günübirlik yoğun programda, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu’nun ortaklaşa düzenlediği Üst Düzey İşbirliği Konseyi'nin (ÜDİK) 5 toplantısına katılacak.

İki ülke arasında anlaşmaların imza töreninden sonra iki lider ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda baş başa görüşecek.

Putin'in programının son kısmında ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin onuruna akşam yemeği verecek.