Nehirler taştı, Edirne bir kez daha sele teslim oldu

Nehirler taştı, Edirne bir kez daha sele teslim oldu

Bulgaristan’da son günlerde yaşanan şiddetli yağışların ardından, Meriç ve Tunca Nehirleri’nin su debileri risk seviyesini geçti. Tunca ve Meriç Nehirleri, nehir yataklarından taştı, tarihi köprüler sular altında kaldı. Bulgaristan’da bulunan Ivoylovgrad, Elhova, Svilengrad ve Edirne’de bulunan Değirmenyeni bölgelerindeki su debisi yüksekliği de, kritik seviyelere yükseldi. Meriç Nehri’nin yatağından taşması sonucu, nehir kenarında bulunan Edirne Belediyesi’ne ait Protokol Evi ve Karaağaç semtinden kent merkezine ulaşımda alternatif yol olarak kullanılan Bosna Köy istikametinde bulunan köy yolu da sular altında kaldı.

TUNCA KÖPRÜSÜ’NDE SU SEVİYESİ KÖPRÜ ÜSTÜNE ÇIKTI
Tunca Nehri’nin su debisinin kritik seviyeye ulaşması sonucu, su seviyesi köprü üstüne çıktı. DSİ 11. Bölge Müdürlüğü’nün resmi sitesinden edinilen verilere göre, Tunca Nehri'nin son ölçümlerde su debi değeri 370 metreküp/saniye, Meriç Nehri’nin ise 1415 metreküp/saniye olduğu öğrenildi. Her iki nehrin suları tarım arazilerine de hızla yayılmaya devam ediyor.

KENT MERKEZİNE ULAŞIM ASKERİ ARAÇLARLA SAĞLANIYOR
İki köprü arasında bulunan Edirne Emniyet Müdürlüğü’ne ait sosyal tesisler ve özel işletmeler de sele teslim oldu. Tesis girişleri, otoparkları ve bahçe alanları tamamen suya gömüldü. Tunca ve Meriç Nehirleri’ndeki taşkından dolayı Karaağaç Semti’nde yaşayan vatandaşlar, iş yerlerine askeri araçlarla gitmek zorunda kaldı.

BİR BALIKÇI KULÜBESİNDE MAHSUR KALDI
Öte yandan, taşkından dolayı vatandaşların herhangi bir sıkıntı yaşamaması için polis gece boyunca taşkına karşı anonslar yaptı. Ancak yapılan tüm uyarılara rağmen balıkçı kulübesinde bulunan bir vatandaş mahsur kaldı. Gece boyuncu kulübede kalan vatandaş günün aydınlanmasıyla birlikte kendisini nehir suyunun ortasında buldu. Vatandaşın kurtarılması için AFAD ekiplerinden yardım istendi.

KORAY USTABAŞI