MEKAY ALÜMİNYUM SEKTÖRÜNDE HIZLA İLERLİYOR

 MEKAY ALÜMİNYUM SEKTÖRÜNDE HIZLA İLERLİYOR

Gerek inşaat sektöründe, gerek otomotiv ve beyaz eşya gibi farklı sektörlerde olsun bu tip hammadde ve yan ürünlerin kullanımı hızlı bir yükseliş göstermeye devam ediyor. Merdiven kolkuluğu, dış cephe bağlantı elemanları, kaplama sistemleri ve giydirme yöntemlerinde en çok kullanılan makineler cnc torna olarak adlandırılır. Her alanda yapılan ve uygulanan yenilikler, makinecilikteki gelişimlere ön ayak olmaktadır.

Stok kontrolü ve imalat programlama konularında diğer rakiplerine göre oldukça ileri bir seviyeye gelmek amacıyla yapılan mühendislik çalışmaları kapsamında devlet destek ve teşvikleri özellikle yerli olarak imal edilmiş cnc otomat ve bu tarz makineler için yeterli görülmemek ile birlikte, her tip teçhizat ve ekipmanlar, bu proseslerde özellikle daha uygun olmaları sebebiyle desteklenmelidir. Kurumsallaşma ve kümelenme gibi konularda bu desteklerden faydalanmak adına yürütülen teorik ya da pratik yöntemler çerçevesinde bilim dünyası yani üniversite ve sanayi iş birliği noktasında oldukça zayıf ve pasif kalınmaktadır. Bunun önüne geçebilmek için yapılması gerekenler aslında bellidir ama zamanın konjonktürüne bakıldığında, bulunulan durum çok da iç açıcı değildir. Bu ve buna benzer nokta atışları kapsamında bulunan firmalar için sektörel bazda değil firmasal bazda önlemler alınmalı ve takip edilmelidir.

Cnc tezgah konusuna dönüş yapacak olursak, elektronik kontrol üniteleri üretimi ve pazarlanması konusunda yatırıma geçilmesi artık bir zaruret haline gelmiştir. Bu zaruret elbette ki kaçınılmaz olandan kaçış amacıyla değil küresel rekabet koşullarına ayak uydurma sebebiyle ön plana çıkmaktadır. Sevindirici gelişmeler de yaşanmıyor değil, aile hayatı ve sosyal yaşamda mutluluğu yakalamak için meslek hayatından biraz olsun uzaklaşmak bazen gerekli oluyor. Hafta sonları organize edilen geziler ve tatil programları bizi rahatlatmakta ve iş stresinden biraz olsun uzaklaştırmaktadır. Kalan son kelimelerimi doldurmakta o kadar çok zorlanıyorum ki yazacak başka bir şey bulamamakla birlikte daha kısa kelimeler seçmeye özen gösteriyorum. Tekrar teşekkür ediyorum ve yazımı burada noktalıyorum.