Kültürler Arası Bir Karşılaştırma

Kültürler Arası Bir Karşılaştırma
 

Türk medyası özellikle başarılı olanların övülmesini ve kaybedenin her zaman kime kaybettiğinin incelenmesini gerektiren bir yapıya sahiptir. Kültürler arası bir karşılaştırma yapıldığında, sporda dahi ne denli farklı olduğumuz anlaşılıyor.

Kültür Yapıları Spora Doğrudan Etki Ediyor

Ülkelerin kültürleri ve oluşturulan çevre itibariyle herhangi bir spor için inanılmaz bir algının oluşması sadece birkaç yıl alıyor. Ardından bir ülkeyi daha önce bilmedikleri bir spor dalına alıştırmak dahi mümkün oluyor. Spor kültürü gelişmemiş ülkelerde ise kimi neden sevdiğini bilmeden fanatiklik yoğun bir yapıya sahiptir.

Türk ve Alman Spor Medyası Özellikleri

Büyükler olarak bilinen ekiplerin, büyük olarak bilinmeyen kişilere veya kulüplere kaybetmesi düzgün bir şekilde karşılanmaz.  Büyük takımların yenmesi halinde ise, son derece normal ve olması gereken bir durum havası oluşur. Takımlar arasında zaten yapıları ve camiaları nedeniyle öncelikle spor medyası üzerinden başlayan bir taraf tutma isteği bulunuyor.

Favori takımların yenilmeleri olamayacak bir şey olarak yayınlanırken aksine, yenmeleri halinde ise reytinglerin düştüğü dahi görülebiliyor. Almanya’da takımların oyun yapıları ve oyuncular üzerinden eleştirilerin çok daha fazla olması da süreci etkiliyor.

Sporda Nedensel Yükleme

Sporda medya tarafından şekillendirilme ihtimali son derece yüksek olan özellikleriyle birlikte nedensel yükleme, her toplumda bulunuyor. Kazanma ve kaybetme durumlarında verilecek olan tepkiler genel olarak toplumun olaya nasıl baktığı ve hangi alanlarda ne gibi başarılar elde edildiği de önem teşkil ediyor. Eğer bir spor müsabakasını ölüm kalım maçı olarak gören toplumda yaşıyorsanız, kazanma isteğiniz ve hırsınız sürekli olarak aktif olacaktır.

Nedensel yükleme hakkında bilgi sahibi olmayanların, süreci takip edemeyen ve her şeyin bir oyun olduğunu anlamayan bireylerin tepkileri de farklı oluyor. Sporda insanların kazanma veya kaybetme sürecinde olası sonuçlarla ilgili düşünceleri de değişiyor.

Kültürler arası bir karşılaştırma yapıldığında, sporu eğlence aktivitesi olarak gören bireyler maçlar bittikten sonra evlerine gider ve hiçbir şey olmamış gibi davranır. Türkiye gibi direkt olarak duygusal bağ kurmaya meyilli insan topluluklarının bulunduğu bölgelerde ise gerçekleştirilen faaliyetler nedensel yükleme ile anlamlandırılabiliyor. Ülkemizde en çok tercih edilen sporlar arasında futbol ve basketbol yer almaktadır. Basketbol hakkında tüm bilgileri http://basketboluzmani.com/ sitesinde bulabilirsiniz.

Kaynak: http://bebekteniskulubu.com/