Konya’da Kürtaj Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Konya’da Kürtaj Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

İstenmeyen gebelikler kürtajla sonlandırılabilir. Aslında ideal olan gebe kalmamak ve planlı ilerlemek olsa da yaşanan bu istenmeyen durumda, kürtaj bir çözüm sağlamakta. Kürtaj sadece plansız gebelikleri sonlandırmak için yapılmaz. Aynı zamanda problemli ya da ölü gebeliklerde de yapılır. Bazen kendiliğinden olan düşüklerin ardından rahim içinde kalan parçaları temizlemek için de kürtaj yapılır. Tüm bu bilgiler, Kürtaj Konya ilinde seminerlerle kadınlara anlatılmakta ve aile planlaması hakkında detaylı bilgi verilmektedir.

 

Kürtaj Ne Zamana Kadar Yapılabilir?

İsteğe bağlı olarak kürtaj, on (10) haftalık yasal süre içinde yapılmaktadır. On haftanın hesaplanması ise, son adet tarihi ve ultrason kontrolü ile olur.

 

Kimler Kürtaj Yaptırabilir?

10 haftalık yasal süre içinde olan her gebe, kürtaj yaptırabilir. On sekiz (18) yaşından büyük ve evli ise bu çiftler devlet kurumunda eşlerinin de onayıyla kürtaj yaptırabilir. On sekiz yaşından büyük ve bekar kadınlar ise kendi istekleriyle kürtaj yaptırabilmekte. On sekiz yaşın altında olanlar ise veli ya da vasi onayıyla kürtaj yaptırabilir. On haftayı aşan gebeliklerde onay olsa dahi istemli kürtaj yapılamaz, ancak hayati tehlike taşıyan gebeliklerde bu süre dikkate alınmadan kürtaj yapılabilmektedir.

 

Kürtaj Yöntemleri Nelerdir?

Bir kaç farklı yöntemle gebelik sonlandırılabilir. Gebelik sonlandırılması, vakum kürtaj ya da ilaçlı düşük olmak üzere iki türlü de yapılabilir.

Vakumlu kürtaj; plastik kanüller ile yapılırken, on iki (12) haftayı geçmeyen gebeliklerde güvenle kullanılabilir. Gebelik 12 haftadan büyük ise ilaçla düşük işlemi tercih edilir. İlaçla yapılan düşüklerde düşüğün gerçekleşmesi için belirli bir süre gerekir, rahimde kasılma ve rahim ağzında açıklığın oluşması için bu süreye ihtiyaç duyulur. İlaçla yapılan düşüklerde bazen sonrasında vakumla temizleme işlemi gerekebilir. Vakumlu kürtaj tercih edilirse tek seans yeterli olur. Bu yöntemlerin hangisinin yapılması gerektiğine kadın doğum doktorunun karar ve onay vermesi en doğrusudur. Kürtaj Konya için hekiminizle görüşerek doğru yöntem hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Kürtaj Sonrası Yaşananlar Nelerdir?

Kürtaj yapıldıktan sonra, rahim içi temizleme işlemi olduğundan kısa süreli kanama ve ağrı olabilir. Bu kanama bir kaç gün sürmekte ve sonrasında geçmektedir. Adet düzensizliği görülebilir ancak sadece bir kaç ay sürer ve sonrasında düzen eskiye döner. Bu yan etkiler dışında bazı durumlarda hekimle görüşülmesi gerekebilir, aşırı kanama, şiddetli kasık ve karın ağrısı, ateş gibi belirtiler oluştuysa derhal hekimle görüşülmeli.

Hangi yöntemi tercih ederseniz edin, hiç bir doğum kontrol yöntemi tam bir koruma sağlamayabilir. Nadir de olsa korunurken hamile kalınabilir.

Op.Dr.Uzay Yıldırım

Kadın Hastalıkları ve Doğum Tüp Bebek Genital Estetik

https://www.uzayyildirim.com

Facebook: @ dr.uzayyildirim

Instagram: @ uzayyildirim

YouTube - Op.Dr. Uzay Yıldırım