Kolej öğrencileri Sarıkamş’ı andı

Kolej öğrencileri Sarıkamş’ı andı
Kolej’in konferans salonunda düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan TED Kayseri Koleji Vakfı Okulları Genel Müdürü Arif Sırrı Şirin Sarıkamış Herekatı’nı anlatarak, “Sarıkamış, iyi yönetilmeyen bir devletin yok olmamak adına son çırpınışlarından biridir. Sarıkamış, Ulukışla’dan trenden, Samsunda gemiden inip Erzurum’a kadar yayan yürümeyi göze alan kahramanların hikayesidir. Sarıkamış kimi zaman süngü süngüye, boğaz boğaza muhaberelerde yazılan bir destanın, kimi zaman da soğuğa, tipiye, tifüse sessizce teslim oluşun adıdır” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından kolej öğrencileri tarafından Sarıkamış Harekatı’nı anlatan slayt eşliğinde konferans verildi. Daha sonra Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Fazıl Ahmet Bahadır, şiirleriyle konferansa katılanları duygulandırdı. Programın sonunda konuşan Bahadır Sarıkamış’ın Türk tarihinin en onurlu yenilgisinden bir tanesi olduğunu vurgulayarak, “Bu akşam Sarılamış’ın 100. yılı münasebetiyle öğrencilerimizle hazırladığımız ‘Şiirlerle Sarıkamış Şehitlerini Anma’ programındaydık. Sarıkamış, Türk tarihinin en onurlu, en gururlu yenilgilerinden bir tanesidir.

Bugün biz öğrencilerimle birlikte o destanı Sarıkamış Allahuekber Dağları’ndan karlar içerisinden aldık Erciyes’in eteklerinde yeniden Sarıkamış’ı yaşattık” diye konuştu. Programa Kocasinan Kaymakamı Ali Candan’ın yanı sıra Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Özbakır da katıldı.