İbb'den Kar Alarmı

İbb'den Kar Alarmı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi kış mevsimi hava koşullarıyla mücadele hazırlıkları çerçevesinde 80’i birinci öncelikli olmak üzere 308 güzergahta yaklaşık 4 bin km uzunluğundaki yol ve meydanlarda kötü hava koşullarıyla mücadele çalışmaları tamamlandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AKOM meteoroloji biriminin hava tahmin raporlarına göre İstanbul bu gece yarasından sonra kar yağışı ve fırtınanın etkisi altına girecek.

Yapılan uyarıların ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yapılan yazılı açıklamada kötü hava koşullarında vatandaşların olumsuz durumlarla karşılaşmaması için ekipler tarafından tüm hazırlıklar tamamlandı.

209 BİN TON TUZ HAZIR BEKLETİLİYOR

Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı ekipleri 2014-2015 kış sezonu için aralarında Kar Kaplanı’nın da olduğu 1028 araç ve iş makinesi, 4 bin 815 personel ile karlı hava koşullarıyla mücadele edecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi depolarında 209 bin ton tuz hazır bekletiliyor.

İlçe Belediyelerine ihtiyaçları durumunda tuz takviyesi yapılacak.

64 ayrı noktada ise 1.385 ton solüsyon depolandı.

İhtiyaç halinde ise saatte 25 ton kapasiteli solüsyon tesislerinde üretim yapılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı tüm birimler ile ihtiyaç halinde hizmet veren şirketlerden araç ve personel desteği sağlanacak.

ÇALIŞMALAR AKOM KOORDİNASYONU’NDA YÜRÜTÜLECEK

AKOM Koordinasyonunda yürütülecek çalışmalara İtfaiye, 45 adet Hızır güç 6*6*6 Afet Müdahale ve Kurtarma Aracı ve 1.058 Personeli ile katılacak.

Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı Kadıköy, Taksim, Saraçhane, Yenikapı, Eminönü, Üsküdar, Ümraniye, Beykoz, Göztepe, Kartal Meydanlarında 223 Personel ve 38 araç ile kış mücadele çalışmaları yapacak.

Atık Yönetimi Müdürlüğü 613 Durak, 207 Üst ve Alt Geçit, 7 Çöp Aktarma İstasyonu, işleme tesisleri, depo sahası yollarında 616 Personel ve 71 araç ile görev yapacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan 147 Traktör kar kürüme ekibi muhtarların sorumluluğunda kendi köy yollarını açmak için görev bölümü yaptı.

AKOM’da Zabıta Daire Başkanlığı, İSKİ, İETT, İGDAŞ, İSFALT, Trafik Müdürlüğü, Sağlık Daire Başkanlığı, Beyaz Masa, BEDAŞ, AYEDAŞ, Karayolları, Emniyet Müdürlüğü yetkilileri de görev yapacak.

BUZLANMA NOKTALARI ÖNCEDEN BELİRLENECEK

Ana arterlerde 28 ayrı noktaya yerleştirilen Buzlanma erken uyarı sistemi (BEUS) ile buzlanma noktaları 3 saat önceden tespit edilecek.

Ekipler 30 dakika ara ile belirtilen yerlerde kürüme ve tuzlama çalışması yapılacak.

52 km uzunluğundaki metrobüs yolu sürekli ulaşıma açık bulundurulacak.Kritik kavşaklarda 50 adet kurtarıcı ve çekici 24 saat esasına göre yolda kalmalar ve kazalara karşı hazır bekletilecek.