Hz. Mevlana’nın asıl kabrinin girişini 380 yıl sonra ilk gören devlet başkanı Erdoğan oldu

Hz. Mevlana’nın asıl kabrinin girişini 380 yıl sonra ilk gören devlet başkanı Erdoğan oldu
 17 Aralık’ta Mevlana Meydanı’nda gerçekleştirilen toplu açılış töreninde Konyalılara hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, daha sonra Mevlana Türbesi’ni ziyaret etti. İşte bu ziyaret Mevlana Meydanı’ndaki konuşmalar kadar tarihe not düşüldü. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, müzede yapılan tadilat çalışmalarını inceledi, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar’dan bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hz. Mevlana’nın kabri başında da dua etti. Tarihçi Murat Bardakçı, o ziyaretle ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Bardakçı’ya göre “Hazreti Mevlana’nın asıl kabrinin girişini Dördüncü Murad’dan sonra gören ilk devlet başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan oldu.” 

“Gazeteler ve Televizyonlar Cumhurbaşkanı’nın Konya’da yaptığı konuşmalardan ve akşam yapılan semâdan bahsederlerken benim dikkatimi Erdoğan’ın “Huzûr"u, yani Mevlânâ Müzesi'ni ziyareti sırasında alınmış bir fotoğraf çekti” diyen Murat Bardakçı, Habertürk’teki köşesinde kaleme aldığı yazısında şu görüşlere yer verdi:

“Fotoğrafta üzeri eskilikten neredeyse silinmiş renkli motiflerle süslü taş bir kapak görünüyor, bir görevli kapak hakkında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a bilgi veriyordu. Bu kapak, Kanunî Sultan Süleyman zamanında Mevlânâ’nın mezar odasının önüne inşa edilmiş duvara uzanan merdivenin üzerindeki kapaktı, fotoğrafı zannedersem ilk defa yayınlanıyordu ve Tayyip Erdoğan’dan önce bir başka devlet başkanı bu kapağı 1638’de, yani bundan tam 380 sene önce görmüştü. Sözünü ettiğim ‘devlet başkanı’ 17. asrın meşhur hükümdarı Dördüncü Murad idi…”