'Fenilketonüri'de ölümcül tehlike

'Fenilketonüri'de ölümcül tehlike
Fenilketonüri Aile Derneği Başkanı ve Ülke Kordinatörü Deniz Yılmaz Atakay, fenilketonüri hastalığında özellikle bilinçsiz şekilde fenilalanin ağırlıklı gıdalarla öğünlerin geçirildiğine dikkat çekerek; “Çocuklarda zeka geriliği meydana gelebiliyor ve önlem alınmadığı durumlarda ise hastalık ölümle sonuçlanabiliyor” dedi. İstanbul Aydın Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü, kişilerde proteinli besinlerde bulunan “Fenilalanin” yani amino asidinin enzim eksikliği nedeniyle metabolize edilememesi sonucunda gelişen ve kalıtsal bir hastalık olan Fenilketonüri hastalığına dikkat çekmek için bir konferans düzenledi. Konferansta konuşan İstanbul Aydın Üniversitesi Klinik Biyokimya Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mine Ergüven, “Genetik geçişli bir hastalık olan Fenilketonüri hastalığının ‘kader böyleymiş’ algısından çıkartılarak önlenebileceğini vurgulamak ve sosyo-kültürel alanda yerini bulmasını hedeflemektir” dedi. Fenilketonüri Aile Derneği Başkanı ve Ülke Kordinatörü Deniz Yılmaz Atakay de asıl mesleğinin hosteslik olduğunu, 2001 yılında kızı Lal’in doğumunun 18. gününde bu hastalıkla tanıştığını belirterek başladı. Atakay bu nedenle, “Lal ile gelen PKU aileleri” adı altında bir dernek kurduklarını ve aynı kaderi paylaşan kişilerle bir araya geldiklerini belirtti.

''HAYAT KURTARAN YENI DOĞAN TARAMA TESTLERI VE GIDA KONTROLÜ” Atak, Fenilketonüri (PKU) hastalığını tanımlayarak şunları söyledi: '' Hastalık genetik geçişli olmasına rağmen yeni doğan bebeklerde tarama testleri ile erken tanı konulamayabiliyor. Bunun sonucunda bilinçsiz şekilde fenilalanin ağırlıklı besinlerle öğünler geçirilebiliyor. Ayrıca aspartam gibi fenialaninden sentezlenen tatlandırıcılar ve fenialanin içeren ilaçlar kullanılabiliyor. Sonrasında ise çocuklarda zeka geriliği meydana gelebiliyor ve önlem alınmadığı durumlarda ise hastalık ölümle sonuçlanabiliyor.”

“Toplumdaki kişilerin bilgi eksilikliğinden ötürü bu hastalıkla mücadele eden çocuklara Fenilalanin içeren gıdalar yemesi için ısrarcı tutumlarda bulunması fiziksel ve psikolojik yönden çocukları ve ailelerini zor duruma sokuyor” diyen Deniz Yılmaz Atakay, Fenilketonüri hastalığı ile ilgili bir annenin müthiş mücadelesini anlatan ''Zekam Senin Elinde Beni Doğru Besle'' isimli bir kitap çıkarttığı, kitabın sadece Türkiye'de değil yabancı dillere çevrilerek dünyanın birçok ülkesinde ilgi gördüğünü ve hatta okullarda yardımcı kitap olarak kullanıldığını da sözlerine ekledi. Konferans sonunda, İstanbul Aydın Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Nuri Uçan ve üreme sağlığı üzerine çalışmaları da bulunan İstanbul Aydın Üniversitesi Klinik Biyokimya Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mine Ergüven; sosyal sorumluluk ve etik projeleriyle tanınan İstanbul Aydın Üniversitesi’nin “Fenilketonüri Hastalığı”na da tam destek verdiklerini ifade ederken, Deniz Yılmaz Atakay’a “Anne ve Baba Adaylarına Bebeğe Hazırlık Eğitimi” başta olmak üzere birçok yeni projede sonuna kadar destek vereceklerini belirttiler.