En İyi 3 Efsane Türk Futbolcu

En İyi 3 Efsane Türk Futbolcu


 

Metin Oktay - Galatasaray'ın Sembolü

 

Metin Oktay, 17 gol attığı İzmirspor'daki harika performansının ardından 1955'te Galatasaray'a katıldı. İstanbul'un ünlü takımının teknik direktörü Gündüz Kılıç tarafından fark edildiğinde, gol krallığı listesinin en üst sıralarında ilk kez yer alıyordu. 1959'daki Türkiye Süper Ligi öncesinde Metin Oktay İstanbul Liginde 4 yıl ve sonrasında 3 yıl daha en iyi golcü olmayı başardı ve ulusal ligde en çok golü atan futbolcu oldu. Gol atma konusunda birçok rekoru kırdı ve kendi otobiyografi filminde kendisini canlandırdı. Türkiye'de onun adına şarkılar yazıldı ve 1991'deki trajik ölümünden sonra bile Metin Oktay "Taçsız Kral" olarak Galatasaray taraftarları ve diğer hayranları tarafından anılmaktadır.

 

"Ordinaryüs" Lakaplı Lefter Küçükandonyadis

 

Futbola dair ince anlayışı sayesinde, Lefter Küçükandonyadis ordinaryüs profesör olarak çağırılırdı.  1xbet Türkiye kullanıcısı Fenerbahçe taraftarları, bu tür üst düzey oyuncuların takım için ne kadar önemli olduklarını biliyor.  Uygulamadaki detaylı lig maçları takvimi ile favori takımlarını her zaman takip edebiliyorlar ve hatta bundan para kazanabiliyorlar.  İnternetin olduğu herhangi bir yerde veya gerçek zamanlı uzun bir seyahatte misafir olarak yapılabilir.

 

Lefter'in zamanında, mobil cihazlar yoktu ama bu 615 maçta 423 gol olarak gerçek bir kahraman olmasına engel olmadı. Üç kez Fenerbahçe oyuncusu olarak şampiyonluk yaşadı. 1951'de ise Lefter Küçükandonyadis, Fiorentina'ya transfer olarak ülke dışına transfer olan ilk Türk futbolcu oldu. Kariyerinde her şeyi barındıran Lefter Küçükandonyadis'in, ciddi sakatlıklar, başarılı bir teknik direktörlük ve spor yazarlığının ardından 2009 yılında kendi adına en eski muhitlerden biri olan Kadiköy'de heykeli dikildi.

 

Gerçek Gol Makinesi Tanju Çolak

 

80'lerin sonlarına doğru, Samsunspor oyuncusu Tanju tüm performans rekorlarını kırdı. Galatasaray'a transfer olduktan sonra 1987-88 sezonunda Metin Oktay'ın rekorunu kırarak 39 gol attı. Bu sayede 1988 yılında Avrupa'da en çok gol atan futbolcu olan Tanju Çolak Fransız dergisi L'equipe tarafından Altın Ayakkabı ödülünü aldı. Sonrasında, Galatasaray'ın ezeli rakibi Fenerbahçe'ye transfer oldu ve 54 maçta 50 gol atarak Türk futbol tarihindeki en ünlü golcü unvanını aldı.