Emlak Vergisi Nereye Ödenir ?

Emlak Vergisi Nereye Ödenir ?
 Ülkemizde vatandaşlardan alınan pek çok vergi çeşidi bulunmaktadır. Bunlarda en bilineni ve en yaygın olarak görülen emlak vergisidir. Söz konusu olan emlak vergisi hakkında bilmediğiniz ve merak ettiğiniz tüm hususları emlaktahaber.com sitesinden edindiğimiz bilgiler ile sizler için açıklıyoruz. Söz konusu olan emlak vergisi iki farklı şekilde alınmaktadır. Bunlar arazi üzerinden ve konutlar üzerinden alınan emlak vergileridir. Bizi ilgilendiren kısım ve sizin merak ettiğiniz kısım olan konutlar ile ilgili emlak vergisini incelemeye başlayabiliriz.

Söz konusu olan emlak vergisi ülkemizdeki beyana dayalı vergi türlerinden biridir. Yani emlak vergisi beyanında bulunmanız gerekmektedir. Söz konusu olan emlak vergisi beyanı ise her mülkiyet için birbirinden ayrı olarak form doldurarak sureti ile bağlı olunan belediyenin ilgili birimine beyan edilmesi gerekmektedir. Söz konusu olan emlak vergisi beyanı için ilgili mülke dair tapu fotokopisi, nüfus cüzdanı fotokopisi, yapı geneline ait olan yapı kullanım izni ve bir adet fotokopisi, emlak vergisi beyanında bulunan şahsa dair ikametgâh adresi ve kişiye ait vergi numarası gibi bir kısım evrakların temin edilmesi gerekiyor.

Emlak vergisi beyanında bulunulmaması ve emlak vergisinin zamanında ödenmemesi durumunda cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Söz konusu olan cezai yaptırımlar, alınacak olan emlak vergisinin üstüne gecikme oranına göre yüzde 1,9 şeklinde eklenen bir faiz uygulaması şeklindedir. Bu faiz uygulaması günlük olarak işlemektedir.

Emlak vergisi nereye ödenir? Sözünü etmekte olduğumuz emlak vergisi mülkiyetin bağlı bulunduğu belediyeye ödenmektedir. Farklı bir şehirde yer alan mülkiyetin emlak vergisi ise bütün belediyelerden PTT havalesi ya da belediyelerin banka hesap numaralarına emlak vergisi mükellef numarasının yazılması suretiyle ödenebilmektedir. Bir diğer seçenek ise, bazı belediyelerin kullanmakta olduğu e-belediye sistemi aracılığı ile internet üzerinden ödenebilmektedir.

Söz konusu emlak vergisi yıl içerisinde iki taksit şeklinde tahsil edilmektedir. Bunlardan ilki 1 Mart ila 31 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşirken diğer taksit ise 1 Eylül ila 30 Kasım arasında tahsil edilmektedir.

Kaynak: Emlak Haberleri -https://emlaktahaber.com/Emlak-Vergisi-Nereye-Odenir/4749