Don olayları buğday sararmasına neden oldu

Don olayları buğday sararmasına neden oldu

Silopi ilçe merkezi ve merkeze bağlı birçok köyde ekilen tarlalarda buğday sararması meydana geldi. Çiftçilerin şikayetleri üzerine Silopi İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından görevlendirilen ekip, buğday ekim alanlarında çeşitli incelemelerde bulundu. Yapılan incelemelerde hava sıcaklığından dolayı buğday’da sararma görüldüğü ifade edilirken, çiftçilerin tarlalarda herhangi bir müdahale yapmaması istendi. 

Konuya ilişkin olarak Silopi İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İlçemizdeki üreticilerden müdürlüğümüze gelen şikayetler üzerine Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü'müzün teknik elemanlar buğday ekim alanlarında gerekli incelemeleri tamamlamışlardır. Yapılan çalışmalar sonucu buğday ekim alanlarında görülen sararmaların havaların aşırı yağışlı gitmesi ve gece-gündüz arasındaki sıcaklık farkının fazla olmasından kaynaklandığı kanısına varılmıştır. Dönem itibarı ile herhangi bir kimyasal ilaçlama ya da müdahale yapılmasına gerek yoktur. Çiftçilerimizin müdürlüğümüzden habersiz herhangi bir uygulama yapmamaları gerekmektedir. Değerli üreticilerimize önemle duyurulur" denildi.


KADİR BARIŞ

ŞIRNAK