Dijital Pazarlama Nedir? Neleri Kapsar?

Dijital Pazarlama Nedir? Neleri Kapsar?

Dijital pazarlamanın en önemli kanallarından biri; Google çalışmaları olan SEM ve SEO’dur. Bunlardaki amaç; Google üzerinde hedeflenen ziyaretçiye ulaşarak satışların artırılmasıdır.

Google çalışmalarını desteklemek amacıyla; sosyal medyadan da yararlanılması gerekmektedir. Birbirlerini destekleyen bu kanalların kullanımı satışların artmasında büyük paya sahiplerdir.

Dijital pazarlama, genellikle internet reklamları ile anılsa da; bu mecraya mobil mesajlar, mobil uygulamalar, radyo kanalları, elektronik bilboardlar, podcastler ve dijital televizyonlar da dahildir.

Dijital pazarlama kanallarını üç gruba ayıracak olursak;

Online Pazarlama

      Arama Motoru Pazarlaması  (SEM)

      Video Arama Motoru Optimizasyonu (VSEO)

      Sosyal Medya Optimizasyonu (SMO)

      Blog ve Forumlar

Mobil Pazarlama

      Mesajlaşma (SMS & MMS)

      Mobil İnternet

      Mobil Uygulamalar

      Uygulama Reklamları

 

Radyo Pazarlama

      Radyo Pazarlama

      Podcastler

      TV Reklamları

      TV Pazarlama

Dijital pazarlama ile neyin, ne sıklıkta, ne kadar süre görüntülendiği tespit edilebilmektedir. Bu elde edilen veriler kullanılarak da, satışa etkisinin olup olmadığı belirlenir.

Dijital pazarlamada içeriğin de payı büyüktür. Özgün, farklı, bilgilendirici, işe yarayan içerikler ile dijital ortamdaki etkinizi artırabilirsiniz. Kullandığınız içeriklerin işe yarayıp yaramadığı ise, dijital pazarlama ile ölçülebilmektedir.

Dijital pazarlamanın en önemli avantajlarından biri; pazarlama kampanyalarının anlık olarak analiz edilebilmesi, işe yarayan ve işe yaramayan çalışmaların tespit edilebilmesidir.

Dijital pazarlamada, geleneksel pazarlamadan farklı olarak; ürün yayını yaparken dijital kanallardan yararlanılır. Bu sebeple; dijital pazarlamayı en yalın haliyle ‘ürünlere erişim ve iletişim’ olarak açıklayabiliriz.

Her geçen gün büyüyen bir mecra olan dijital medyada yer almak, her işletme için faydalı olacaktır.

Markanızın dijital dünyada bilinirliğini arttırmak ve satışlarınızı arttırmak için ne yapılacağını bilmiyorsanız dijital pazarlama uzmanı arkadaşlardan hizmet alabilirsiniz.