CHP’li Gök: ‘Bu yasa bir atom bombasıdır’

CHP’li Gök: ‘Bu yasa bir atom bombasıdır’

Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında gelecek hafta TBMM Genel Kurul gündemine gelecek olan İç Güvenlik Yasası’nın Türkiye’yi kaosa sürükleyeceğini savunan Levent Gök, yasanın geri çekilmesini istedi. Türkiye’nin bu yasayı kaldıramayacağını, yasa ile Türkiye’ye dinamit konulduğunu ifade eden Gök, “Polis şiddeti giderek artan antidemokratik uygulamalar, muhtemeldir ki önümüzdeki haftalarda görüşmeleri yapılacak İç Güvenlik Yasası bir atom bombasıdır. Bu yasayı geri çekin. Bu yasa Türkiye’de çatışmaları artıracaktır. Türkiye bu yasayı kaldıramaz. Muhalefeti konuşamaz hale getirmek istiyorsunuz. Türkiye’ye dinamit koyuyorsunuz. Bu bomba patlar, sizlerde yok olursunuz. İç barışı zedelemeyin, bu yasayı geri çekin. CHP bu konuda sivil toplum ile üzerine düşeni yapacaktır” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasetin yakasını bırakmadığını söyleyen Gök, “Eğer çok meraklıysan siyasete bırak o kaçak sarayda oturmayı, bırak, siyasete gir” ifadelerini kullandı. Türkiye’de getirilen yasalarla yargının, yürütmenin, emniyetin ve silahlı kuvvetlerin idareye bağlandığı bir döneme gidildiğini belirten Gök, Türkiye’nin gerçek gündeminin başkanlık sistemi tartışmaları olmadığını, en önemli gündem maddesinin işsizlik sorunu olduğunu kaydetti.

Başbakan Davutoğlu’nun yaptığı kıdem tazminatı açıklamasını da eleştiren ve CHP olarak işçilerin daha fazla hak kazanmasını istediklerini söyleyen Gök, işçilere seslenerek, “30 günlük ananızın ak sütü gibi helal olan kıdem tazminatının 15 güne düşürülmesi kesinlikle doğru bir uygulama değildir” açıklamasında bulundu. İşçinin hakkının düşürüldüğünü, yandaş şirketlerin menfaatlerinin artırıldığını söyleyen Gök, CHP’nin iktidara geldiğinde işçinin hakkını artıracaklarını, özelleştirmelerle vatandaşların haklarının sömürülmesine izin vermeyeceklerini kaydetti.

Cizre’de yaşanan olaylara değinen ve ölümlerin hesabının sorulmadığını belirten Gök, “Cizre’de yaşanan hadiselerde 7 vatandaşımız hayatını kaybetti. 7 kişinin öldüğü bir toplumda hesap sorulur, burada hesap veren yok.12 yaşındaki Nihat Kazanan’ın öldürülüşünü nasıl saklarsınız. Sonunda ortaya çıktı ki, 12 yaşındaki çocuğa saplanan mermi ve bir polis tutuklandı. Bu çocuk polis kurşunu ile öldürülmüştür” dedi. 

DERYA YETİM