Çatlak Boru Tamiri Nasıl Yapılır?

Çatlak Boru Tamiri Nasıl Yapılır?

            Su tesisatları yapıldıktan 5-6 yıl sonra arızalar verebilmektedir. Arıza tıkanıklıktan, contaların işlevini tam yapamamasından veya boru çatlaklarından meydana gelebilir. Eğer sık sık bu durumu yaşıyorsanız bu tesisattaki eğimden de kaynaklanıyor olabilir. Çünkü tesisatta en az %2'lik bir eğim olması gerekir, bu eğim olmazsa atık suyun tamamı gidemez ve bir kısmı borunun içinde kalır. Borunun içinde kalan pislikler de sertleşerek tıkanıklığa sebep olabilir.

 

 Su tesisatlarında çatlak boru nasıl oluşur?

 

            Su tesisatında ki borular sıcak soğuk ilişkisinden dolayı çatlayarak arızaya sebebiyet vermektedir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda bir uzmandan yararlanarak mutlaka tamiratını yaptırmanız gerekir.

 

            Kartal su kaçağı tespiti ? Plastik borularda su sızıntısı hiç bir yer kırılmadan cihazla bulunur. Bu üç farklı cihaz kullanılarak yapılabilir.

 

 Akustik dinleme cihazı ile su kaçağının tespit edilmesi

 

            Bu cihazla tespit yapabilmek için tesisata belirli bir oranda basınçlı su uygulanır ve boruda ki su sızdıran yerden çıkan seste cihazla duyulur. Böylece su sızdıran yer bulunmuş olur. Daha sonra bu bölge kırılarak çatlak olan kısım değiştirilir. Bu sayede de arıza onarılmış olur.

 

 Kamera sistemiyle su kaçağının tespit edilmesi

 

            Eğer su sızıntısı atık su kaçağı ise mutlaka kamera kullanılarak tespit edilir. Kamera boruya elle itilerek gönderilir. Tıpkı bir göz gibi işlev görür ve boruda ki arıza bu sayede incelenerek bulunur.

 

 Termal kamera ile su kaçağının tespit edilmesi

 

            Termal kameralar ısıyı algılarlar bu sebeple de bu yöntem sıcak su boruları ya da kalorifer tesisatında ki arızaları tespit etmek için kullanılır.

 

  Amatör olarak su kaçağının tahmin edilmesi

 

            Profesyonel yöntemler olmadan da boruda su kaçağı tespiti olup olmadığını anlayabilirsiniz. Eğer gider borularında şüpheleniyorsanız bir gün boyunca giderlere su dökmeyin ve test edin. Eğer suda azalma ve kesilme olduysa arıza mutlaka gider borularından kaynaklanmıştır.

 

            Bu sorunları yaşıyorsanız mutlaka işin uzmanlarından çok fazla vakit kaybetmeden yardım almalısınız. Diğer türlü arıza artabilir bu yüzden fazla vakit geçirmeden bir uzmana başvurmak ve arızanın tespitini yaptırmak sizin için en iyi yol olacaktır.