Buz Devri

Buz Devri

Buz Devri filmi toplamda şimdilik beş bölümden oluşan bir animasyon filmidir. İçinde bol komedi ve macera barındıran sahnelere sahip olan Buz Devri 20. Century Fox tarafından üretilmiştir. İlk bölümü 2002’de çekilen seri, Dünya genelinde çok büyük bir seyirci kitlesi yakalar. Ayrıca her bir bölüm yayınlandıktan sonra birçok eleştirmen tarafından da olumlu ve güzel yorumlar alır. Her gösterime çıktığı yıl pahalı bütçeleri ve yüksek hasılat tutarları ile gündeme gelir. Film serisi öyle çok sevilmiştir ki, her bölümde artan seyirci kitlesi ile birlikte, filmin karakterlerinin oyunları, oyuncakları, malzemeleri piyasaya çıkmıştır.

Filmin yapımcı ve yönetmenleri her defasında değişen filmde Chris Wedge, Carlos Saldanha, mike Thurmier, Steve Martino, Carlos Saldanha gibi yönetmenler görev almıştır. Her bir bölümde yönetmen isimleri değişir. Filmin her ayrı bir bölümünde ise yine senaryo ve hikaye yazarları kalabalıktır. Peter Gaulke, Gerry Swallow, Michael Berg ve Jason Fuchs gibi isimler kurgu kaleme alan isimlerdir. Filmin tek istikrarlı giden kısmı ise seslendirme kısımlarıdır. İlk bölümünden son bölümüne kadar seslendirmede bulunan isimler aynıdır. Seslendirme yapan isimler oldukça ünlü kişilerdir. Aziz Ansari, Joy Behar, Christopher Campbell, Alain Chabat, Ester Dean, Peter Dinklage ve Drake gibi tanıdık isimler vardır. Bu kişilerin yaptıkları seslendirmeler filmin karakterilerine can vermiş ve sesleri adeta film karakterleri ile özdeşleşmiştir. Filmin ana hayvan karakterleri ise Manny isminde bir mamut, Sid isminde bir tembel hayvan, Diego isminde bir sinirlikaplan, Scrat isminde bir firavun faresi olarak karşımıza çıkar. Filmin mevcut beş bölümü vardır ve devamının geleceği de yapımcıları tarafından söylenmiştir. Aşağıda şimdiye kadar yayınlanan beş bölümün ismi ve konuları vardır.

Buz Devi Filminin yayınlanan bölümleri;

- Buz Devri 2002

Serinin ilk bölümünde zaman Dünya’nın başlangıcına kadar gider. Yani aslında tam 20.000 yıl öncesidir. Dünya tamamen buzullardan oluşan bir gezegendir. Hayvanlar ise buzullar yüzünden bir türlü yerleşik hayatı geçememiştir. Soyu neredeyse tükenmekte olan mamut Manny ile Sid bu hayvanların lideri olmaya karar verirler ve böylece birlikte buzullar arasında bir hayat kurmaya çalışırlar. Ancak bu çok komik sahnelere sebep olacaktır.

- Buz Devri: Erime Başlıyor 2006

Hayvanların yaşadıkları bölgede tüm buzullar erimeye başlar. Hayvanlar ne yapacaklarını şaşırırlar. Mamut Manny ise tam tek kalan mamut olduğunu düşündüğü sırada Ellie isminde bir mamut ile tanışır. Bu sırada eriyen buzullar yüzünden su baskınları ile de mücadele ederler. Birlik olup su baskınları ile ilgili çözüm bulmaya çalışacaklardır.

- Buz Devri: Dinozorların Şafağı 2009

Bir önceki bölümden kalan buzul erimelerinden zor kurtulmuşlardır. Ancak bu sefer sevimli ve muzip arkadaşları Sid rahat durmaz. Manny’nin Ellie ile kurduğu ilişkiden sonra o da bir aile kurmak ister. Ancak çok yanlış bir yol seçer. Bir dinozor yumurtası çalar. Tabi ki bunu fark eden anne dinozor hemen Sid’in peşine düşer. Sid ve tüm hayvanların başı derttedir.

- Buz Devri: Kıtalar Ayrılıyor 2012

Her bölümde sahip olduğu tek meşe palamudunu korumaya çalışan sevimli fare Scrat, yanlışlıkla bir hortum çıkarır ve kıtalar ayrılmaya başlar. Hayvanlar iki farklı karada kalır. Mamut Ellie’e geri döneceğini söyler ancak kötü kalpli bir deniz korsanı onları bulur. Ellerinden kaçan Manny ve arkadaşları şimdi bu korsanın gemisini çalıp geri dönmek için planlar yapmaya başlar.

- Buz Devri: Büyük Çarpışma 2016

Sevimli firavun faresi olan Scrat yine muzurluk peşindedir. Meşe palamudunu korumak için gezegenler arası bir çarpışmaya sebep olur. Ancak bu çarpışma yaklaşmakta olan bir göktaşının da habercisidir. Hayvanlar şimdi bu çarpışmayı durdurmaya çalışacaklardır.

Filmin bütün serileri hakkında ufak bir açıklama yapmak istedim bazı kaynaklar kullandım kullandığım kaynakların linklerini yazı içerisine koydum sizde faydalanmak isterseniz o siteleri kullanabilirsiniz ve filmi izlemek isterseniz aynı linkli kullanabilirsiniz.