Bir Ameliyatla Kalp Kapak Değişimi Ve Kan Sulandırıcıdan Kurtuldu

Bir Ameliyatla Kalp Kapak Değişimi Ve Kan Sulandırıcıdan Kurtuldu
Doktorlar tarafından on yıl önce kalp yetmezliği teşhisi konulup kalp kapağının değişmesi gerektiği söylenen 35 yaşındaki Havva Demirok’un kalp kapak onarımı yapılarak hem kalp kapak değişimine hem de kan sulandırıcı ilaç kullanmasına gerek kalmadı.
On yıldır kalp yetmezliğiyle yaşayan Havva Demirok’un kalp kapağının onarıldığını ve bu sayede kan sulandırıcı ilaç kullanmasına gerek kalmadığını belirten Medicana Konya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof.Dr. Niyazi Görmüş, “Havva Hanım bize daralma ve çarpıntı şikayetleriyle geldi. İlk incelememizde şiddetli mitral kapak yetmezliği tespit ettik. Ağızdan hortumla girip baktığımızda şiddetli bir mitral yetmezliği olduğunu tekrar tespit edince kendisine onarım yapabileceğimizi anlattık. Kapağında romatizma geçirdiğini bize söyledi. Romatizmal kapak hastalıklarının onarımı zor. Tecrübeli merkezlerde yapılması gerekir. Zaten kılavuzlarda da bu hastaların onarım yapılacaksa ameliyat edilmesi önerilir. Biz de kendisine bu konuda tecrübeli olduğumuzu, bu onarımı yapabileceğimizi, ilerleyen hayatında kan sulandırıcı ilaç kullanmasına gerek olmadan kapak onarımıyla iyi bir şekilde yaşayabileceğini anlattık. Güzel bir ameliyat oldu ve kapağında bir kaçak kalmadı” dedi.
“ERKEN DÖNEMDE AMELİYAT OLUNDUĞUNDA KAPAK DEĞİŞİMİNE GEREK YOK”
Ameliyatta 5 ayrı teknik kullanarak kapak onarımını tam olarak gerçekleştirdiklerini ifade eden Prof.Dr. Görmüş, “Şuan hiçbir kapak yetmezliği, hiçbir kapağında kaçak yok. Gayet iyi durumda. Romatizmal kapak hastalıklarında, eğer erken dönemde şiddetli mitral yetmezliği ya da başka kapakların yetmezliği olan hastalar yakalanırsa o hastalara erken dönemde ameliyat yaparak, kapağı değiştirmeden tekrar normal yaşantılarına devam etmesini sağlayabiliriz. Bu açıdan önemli olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.
“10 YILDIR KALP KAPAĞIMIN DEĞİŞMESİ GEREKTİĞİ SÖYLENİYORDU”
Havva Demirok da, nefes almakta zorluk çektiğni belirterek şunları söyledi: "10 yıl önce bana kalp kapak yetmezliği teşhisi konmuştu. Ondan iki yıl önce de bir romatizma hastalığı geçirmiştim. Romatizmadan olduğu söylendi. 10 yıldır kapağın değişmesi gerektiği söyleniyordu. Kapak değişimi olacak ama ’şu gün olacak diyemeyiz’ dendi. 10 yıldır tedavi görüyorum haplarla. Bu yıl yine 6 ay, 1 yıl arasında tedavi ve kontrollerim vardı. Sonra Niyazi hocamıza geldik. O da ameliyat olmam gerektiğini ve erken dönemde onarım yapılarak daha iyi olacağımı söyledi. Onarım yapılırsa daha iyi olacağımı ve bazı ilaçları kullanmama gerek kalmayacağını söyledi. Biz de önce Allah’a sonra hocamıza güvendik. Ameliyata karar verdik. Ameliyatım iyi geçti. Allah razı olsun. Şuan iyiyim, hiçbir sıkıntım yok.”