BEL FITIĞI VE BOYUN FITIĞI

BEL FITIĞI VE BOYUN FITIĞI
Fıtık bel ya da boyun bölgesindeki sinirlere disk ismi verilen doku tarafından baskı yapılması ve şiddetli ağrı, güç kaybı, hareket kısıtlılığı, güçsüzlük gibi sorunlara kadar sebep olabilen bir hastalıktır.

 

Ülkemizde çok fazla kişide rastlanan bir durumdur. Bunun sebepleri arasında genetik yapı olabileceği gibi dikkatsiz ve aşırı yüklenme, sandalye üzerinde sağlıksız durumda çok fazla vakit geçirme gibi etkenlerden bahsedilebilir.

 

Bel fıtığı ya da boyun fıtığı ameliyatı için tek bir yöntem olmadığı gibi tedavi süreci ile ilgili de tek bir yöntem yoktur. Uzman doktor tarafından yapılacak kontroller ve tetkikler sonucunda hastalığın derecesi belirlendikten sonra uygulanması gereken tedavi yöntemleri planlanmalıdır. Tedavi öncesinde, tedavi sırasında ve sonrasında dikkat edilebilecek bir çok husus bulunmaktadır.

 

Bu nedenle tedavi öncesi ve sonrası için de gerekli planlamalar yapılmalıdır. Tedaviyi gerçekleştiren hekim tarafından hasta yeterince bilinçlendirilmeli ve hastanın neler yapması gerektiği, hangi hususlara dikkat ederse nasıl sonuçlar elde edebileceği hususlarında hastanın ayrıntılı olarak bilgilendirilmesi tedavi ile ilgili en dikkat edilecek noktalardandır. Çünkü hastalar yapılan müdahale sonrası tamamen iyileştiklerini düşünerek gerekli egzersizleri yapma hususlarına dikkat etmediklerinden hastalık tekrar nüksedebilmekte ve bu sefer tedavi daha da zorlaşmakta ya da tedavi yapılması imkansız sonuçlar doğurabilmektedir.

 

Marmara ağrı merkezi bel ve boyun rahatsızlığı ile ilgili etkili ve kesin çözümler sunmaya devam etmektedir.

 

AMELİYATSIZ BEL VE BOYUN FITIĞI TEDAVİSİ

 

Gelişen teknoloji ile birlikte gelişen modern tıp hastalıkların tedavisinde farklı yöntemler sunmaktadır. Modern tıp sayesinde Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi ve ameliyatsız boyun fıtığı tedavisi mümkündür. Bu yöntemlerle haftalarca beklemeye gerek kalmadan hastaların normal hayatlarına dönmeleri sağlanabilmektedir.

 

Kas gevşetici ilaçlardan, fizik tedavi yöntemlerinden beklediği faydayı göremeyen ve ağrıları devam eden hastalar için ameliyatsız diğer tedavi yöntemleri uygulamak gerekmektedir.  Ancak bu tedavi yöntemleri her hastaya göre değişiklik gösterebildiği için tedavi yöntemine kesinlikle uzman hekimin karar vermesi gerekmektedir. 

 

Genel anestezi uygulanmadan ve hastada herhangi bir ağrıya neden olmadan, daha az risk taşıyan, kanama ve enfeksiyon riski olmayan, hastanede yatmayı gerektirmeyen, ertesi gün hastanın işe başlayabileceği, kas gevşetici ağrı kesici gibi ilaçların kullanımını gerektirmeyen, steril koşullarda gerçekleştiren ve birkaç dakika süren ameliyatsız tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

 

Ameliyat yapılmadan uygulanan tedavide hastaya hiçbir zarar verilmeden, kesik uygulanmaz, omurga kemiklerine, damarlara dokunulmadan sadece eklemin bir kısmına yüksek ısı ya da farklı yöntemlerle hastalığa neden olan etkenlerin buharlaştırılması sağlanır. Çok küçük bir azalma sinir uçlarına baskı büyük oranda azalacağı için ağrı kaybolur ve hasta rahatlamaya başlar.

 

Bel ve boyun fıtığı rahatsızlığı olan hastalarda disk eklemlerinde yıpranma olduğu için ağrı oluşur. Özellikle eklem halkasının yıpranması söz konusu olmaktadır. Yıpranmış diskler mikroskop altında incelendiğinde kesin ağrı nedeni ortaya konulabilmektedir. İlk değerlendirilen gereğinden fazla sinir ucunun oluşmuş olması durumudur. Kas gevşetici ilaçlar sadece sinir ucunun yaptığı baskıyı kısa süreliğine azaltır ve tahriş olmuş bölgeye baskı olması önlendiği için ağrıyı bir müddet azaltmaktadır.

 

Bel ya da boyuna uygulanacak iğne ile omurga kanalı içerisindeki sinir kökleri çevresine ilaç uygulanır. İlaç içeriğinde ağrı kesicilerin yanı sıra kortizonlu ilaçlar bulunur. Sinirlere baskı uygulayan ödeme direk müdahale edilerek ödemin ortadan kaybolması amaçlanır. Hastaların büyük çoğunluğunda bu tedavi etkili olur ve hasta birkaç hafta ile bir yıl içerisinde ağrının hafiflemesi ile birlikte tamamen ağrılarından kurtulur.

 

Ameliyatsız tedavi yöntemlerinin temelinde radyokonferans, nükleotomi ve laser ile nükleotomi adı verilen yöntemler yer almaktadır. Bu tedavi yöntemlerinden hastaya en uygun yöntem uzman hekim tarafından planlanır ve uygulanır. Hepsinde amaç aynıdır. Amaç yıpranmış disk içerisine ısı ve ilaç ile müdahale edilerek baskı yapan sinir dokularını yok etmektir.

 

Op.Dr.M.Levent DENİZ bel ve boyun ile ilgili tüm hastalıklarınıza en uygun tedavi yöntemini belirleyerek hastalığın tamamen ortadan kaldırılması için gereken tüm yöntemleri kullanmakta ve kesin çözümler sunmaktadır. Şifa Allah’tandır. Ancak şifanın aranması ve bir şeylerin vesile olması da dinimizin emirlerindendir.

Doktorunuz ve hastalığınız ile ilgiliayrıntılı bilgi içinOp.Dr.M.Levent DENİZ tarafından hazırlanarak hizmetinize sunulan www.marmaraagrimerkezi.com.tr web site adresini ziyaret edebilir, doktorunuzdan randevu alabilirsiniz.