Balık Osman’dan: Kalamar Tava ve Tarator Sos Tarifi

Balık Osman’dan: Kalamar Tava ve Tarator Sos Tarifi
 

Bunun için kalamar tava ve tarator sos tarifi iyice öğrenilmeli. Malzemelerde temin edildikten sonra oldukça kolay bir şekilde yapılması mümkün olacak. Yapılışı oldukça kolay olan kalamar tava tarifinin malzemeleri de oldukça kolay bir şekilde temin edilebilir.

Kalamar Tava ve Tarator Sos İçin Gerekli Olan Malzemeler

Kalamar, şeker, tuz, un ve kalamar gerekli olan malzemeler arasında bulunur. Malzemeler için gerekli olan ölçüler ise şu şekildedir; 250 gram kadar temizlenmiş ve mümkünse doğranmış kalamar, 1 tatlı kaşığı kadar şeker, 1 adet limon suyu ve 1 tatlı kaşığı kadar karbonat yeterli olacak.

Bunun yanı sıra kızarmak için ise tuz, sıvı yağ ve un gerekiyor. Tarator Sos yapmak isteyen kişiler için gerekli olan malzemeler ise şu şekildedir; 1 kase yoğurt, 2 diş ezilmiş sarımsak ve 1 / 4 limon suyu. Bunun dışında yarım ekmek kadar bayat iç, ceviz içi, 2 diş sarımsak ve tuz gerekiyor. Kalamar tava ve tarator sos tarifi için gerekli olan malzemeler bunlardır. Malzemelerin hepsini eksiksiz bir şekilde temin ettikten sonra ise kalamar tava ve tarator sos yapımına geçilebilir.

Kalamar Tava ve Tarator Sos Nasıl Yapılır?

Öncelikle yıkanmış olan kalamarları; karbonat, limon ve şeker ile iyice ovmanız gerekiyor.  Yaptığınız bu karışımlı kalamarları buzdolabında 3 – 4 saat kadar bekletmelisiniz. Daha sonra süzgeçe koyarak suyunu düzgünce süzdürmelisiniz. Süzdüğünüz kalamarları tuzlanmış una bulayarak kızgın yağda yaklaşık 4 dakika da kızartmanız mümkün olacak.

Tarator sos için ise yoğurt, ceviz içi, ekmek içi, sarımsak, limon suyu ve tuz kullanılır. Bunların hepsini iyice harmanladıktan sonra sos kıvamına gelene kadar karıştırmalısınız. Yaptığınız karışımı kalamarların üzerine dökerek tüketebilirsiniz.  Oldukça kolay bir şekilde sos ve kalamar hazırlamanız mümkün olacak. Bunun için kalamar tava ve tarator sos tarifi üzerinden verilen bilgilere uyulması gerekiyor. Misafirlerinize de servis ederek afiyet ile tüketebilirsiniz. İstanbul’daki en iyi balık restorantları için http://fishistanbul.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: http://akyarbalik.web.tr/