Anaokulu Malzemeleri

Anaokulu Malzemeleri
Anaokulu malzemeleri dendiğinde aklımıza ilk gelen masa sandalyeler, dolaplar dışında olması gereken eşyaları ve standartlarını anlatacağız bu yazımızda. Önce bir liste halinde bu anaokulu malzemeleri neymiş belirtelim. 1.Sandalye 2.Masa 3.Kapaksız materyal dolapları 4.Kapaklı ve çekmeceli dolaplar 5.öğretmen dolabı 6.Kitaplık 7.Kampet 8. Kukla sahnesi 9.Halı 10.Ayna 11.Elbise Askılığı ve ayakkabılık 12.İlk yardım Dolabı 13.Yemek masası 14.yemek masası bankı ve sandalyesi 15.Panolar 16.Çöp kovası Bunların dışında kullanılabilecek anaokulu malzemeleri çok çeşitlidir belki fakat tüm malzemelerde mantık çocuk sağlığının korunması, çocuk güvenliğinin korunması ve eğitime yardımcı ayrıca ergonomik olması gerektiğidir. Şimdi yukarıda saydığımız malzemelerin stndartlarına genel olarak bir göz atalım.

Sandalyeler ergonomik olmalı, masa köşeleri oval olmalı, kolay temizlenecek malzemeden olmalı, sudan etkilenmemeli, bacakları sağlam olmalı,dolaplar çocukların boyuna uygun olmalı, kapak ve çekmece olmamalı, materyaller şeffaf kutularda olmalıdır. Kapaklı ve çekmeceli dolaplara kulp yerine oyma sistem kulp şeklinde olmalı, çekmeceler çekince düşmeyecek sistem olmalıdır. Öğretmen dolabı kilitlenebilir olmalı, cam kullanılmamalı, dolaplar duvara sabitlenmelidir. Kitaplık çocukların kitapların ön yüzlerini görecekleri şekilde olmalı, çift yönlü kullanılabilir özellikte olmalıdır. Kampet üst üste geçirilebilir, silinebilir ve su geçirmez nitelikte olmalı, kampet boruları eğilmemeli ve kampet ayakları kanserojen olmayan plastikten olmalıdır. Kukla sahnesi, kolay kolay düşmeyecek şekilde masa üstü ya da büyük boy olmalıdır.

Halı, kaymamalı, antibakteriyel ve kolay temizlenebilir olmalıdır. Ayna çocuğun kendini boydan görebileceği büyüklükte ve konumda, kırılma, köşeleri ovalleştirilmiş, duvara sabitlenmiş olmalıdır. Elbise askılığı ve ayakakbılık, dolap kulpları oyma kulp olmalı, dolaplar duvara monteli olmalıdır. İlk yardım dolabı, plastik metal ya da ahşap olabilir, cam kullanılmamalıdır. Yemek masası köşeleri oval olamlı, kolay silinebilir olmalıdır. Yemek masası bankı arkalıksız olmalı, sandalye kullanılacaksa arkaya düşülmeyecek şekilde ve çocukların ellerini sıkıştımayacağı şekilde olmalıdır. Panolar uygun yükseklikte olmalı, tutturma aracı olarak ip ya da başka malzemeler kullanılmalıdır. Çöp kovası ayakla kapanıp açılabilir olmalı, kenarları oval olmalıdır. Kreş malzemeleri standartlarını en kısa şekilde özetledik. Bu malzemelerin tümü kanserojen içermeyen maddelerden imal edilmiş olmalı ve her bir malzeme standartlara uygun seçilmelidir. Anaokulu malzemeleri ya da kreş malzemeleri konularında ne alacaklarını bilemeyen girişimcilere küçük de olsa bir katkısı olması temennisiyle...