Altını Önümüzdeki Dönemde Neler Bekliyor?

 Altını Önümüzdeki Dönemde Neler Bekliyor?

Finansal piyasalarda türbülansın olduğu zamanlarda yatırımılar güvenli liman arayışına giriyorlar. Bununla birlikte jeopolitik ve siyasi risklerin olduğu dönemlerde de piyasalarda risk-off durumu olabiliyor. Bu gibi zamanlarda değerli metal yatırımcısının talebini karşılıyor. Fakat son dönemde ABD tarafında yaşanılan gelişmeler değerli metalin yön bulmasını sağlıyor.

Fed geçtiğimiz günlerde faizleri 25 baz puan arttırdı ve önümüzdeki yıl için 3 faiz artışı beklentisinde bulundu. Fed'den şahin tonda açıklamaların gelmesi değerli metalde ayıların iştahını iyice kabarttı ve önemli destek seviyeleri alındı. ABD 10 yıllıklarında yaşanan toparlanma da USD alıcılarının iştahını kabartmaya devam ediyor.

Altın yorumları yaparken mutlaka ABD verilerini ve ABD'de yaşanılan gelişmeleri takip etmek gerekiyor. Özellikle önümüzdeki dönemde ABD'den gelecek olan istihdam ve enflasyon verileri USD için önemli olmaya devam edecek. Gelecek olan bu veriler doğrultusunda Fed para politikası duruşunu belirleyecek. 2017 yılında ABD ekonomisinin güçlü devam etmesi değerli metali daha aşağılara çekecektir. Kısa vadede değerli metalde destek olarak 1120, 1100 ve 1090 seviyelerinin önemli destek olarak çalışmasını bekliyoruz. Yükselişlerde ise Forex kullanıcıları 1160, 1170 ve 1190 seviyelerini direnç olarak dikkate alabilirler.