AK Parti ve MHP anlaştı! Başkanlık tamam

AK Parti ve MHP anlaştı! Başkanlık tamam
             Başbakan Binali Yıldırım, yeni anayasa görüşmeleri kapsamında, Çankaya Köşkü’nde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile biraraya geldi. Basına kapalı gerçekleşen ve saat 14.00’te başlayan görüşme, sona erdi. İki lider, görüşme sonrası kameraların karşısına geçti. Yıldırım, yaptığı açıklamada, "Anayasada sınırlı bir değişiklik yapılması konusu bir süredir memleketimizin gündemindedir. MHP ile birlikte yürüttüğümüz müzakereler belirli bir olgunluğa erişmiştir. Son gözden geçirilmeler de yapılacak ve önümüzdeki hafta inşallah AK Parti olarak anayasa değişiklik teklifimizi TBMM’ye sunmuş olacağız. Tabii ondan sonraki iş, Meclisimizin iradesidir.

         Mecliste 330’u aşan bir kabulle geçmesi gerekiyor ki ondan sonra referandum süreci başlasın. Referandum süreci de milletin vereceği karardır. Ülkemiz, milletimiz için hayırlı bir karar olacaktır diye düşünüyoruz. Niyet hayır akıbet hayır anlayışıyla hareket ettik. Ülkenin gündeminin artık sistem tartışmasıyla aman kaybetmesini istemiyoruz. Yapılmak istenen değişiklik bellidir" şeklinde konuştu.

          Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Mevcut durumun, mevcut anayasa ile bir ölçüde uyumlu hale gelmesi icra ve yasamanın yetkilerinin sınırlarının çok daha net şekilde belirlenmesi, parlamentonun güçlenmesi icranın da istikrarı ve güveni sağlayacak şekilde tesisi için bu şekilde değişiklik elbette ki geleceğimiz ve siyasi istikrar için yerinde bir karar olacaktır. Milletimize hayırlı uğurlu olur diyorum."