2017’ de Türk Sinemasının Genel Görünümü

2017’ de Türk Sinemasının Genel Görünümü
 

 En çok hasılat rakamına baktığımızda Aile Arasında 3 milyon, Olanlar Oldu 1.8 milyon , Yol Arkadaşım 1.9 milyon ve Kolonya Cumhuriyeti de 1.1 milyon ile rekor kırdı. Filmlerin hepsi de BKM tarafından yapıldı. 2017’ de Türk sinemasının gene görünümü üzerinde BKM ve CGV. Mars Dağıtım’ın genişleme süreci gözlenmektedir.

2016 ve 2017 Türk Sineması Karşılaştırma

Daha önceki yıllara göre Türk sinemasında 2017 yılında büyük artış olduğu söylenebilir. Maliyet ve film yapımı açısından diğer yıllara nazaran daha iyi durumdadır. Her yıl diğer bir yıla bakarak ilerleme gösteren Türk sineması 2017 senesinde toplamda 70 milyon bilet satışına ulaşmıştır.  2016 yılına bakıldığında ise / 17 oranında artış yaşandığı söylenebilir. Sinemada satılan filmlerin % 55’ i Türk yapım filmlerden oluşurken kalan oranlarda yabancı filmlere aittir.

2016 senesinde yaklaşık 367 film sahnelenmişken 2017 yılında sahnelenen film sayısı ise 390’ a ulaşmış durumdadır.  Bu filmlerin 145 tanesi ise yerli filmlerden oluşur. 2017’ de Türk sinemasının gene görünümü oldukça olumlu özelliklere sahiptir. Türk sineması ile ilgili detaylı bilgiyi http://durusinemasi.com/ sitesinde bulabilirsiniz.

BKM

Türkiye’de en fazla film hasılatına ulaşan film şirketi Beşiktaş Kültür Merkezidir. BKM olarak bilinen şirket tarafından çıkarılan 4 film için toplamda 8 milyon kadar bilet satılmıştır.  BKM mutfağı yaptığı komik skeçlerin yanı sıra filmler ile de dikkat çekmeyi başarmıştır.

BKM dışında ise 2017 senesinde gişe rekoru kıran Recep İvedik 5 lider konumuna gelmiştir. Ayla yapımı filmlerde kendini göstermektedir. Ayla filmi Türkiye’yi temsil ederek Oscar aday adayı olmaya hak kazanmıştır. Ayla filmi vizyona girdikten sonra ise 5 milyon bilet satışı yaparak yine rekor kırmayı başarmıştır.

Cizgöz Recai ise başarılı filmlerin ardından hayal kırıklığı yaşatan yapımlardan biridir. 500.000 sınırına zorla ulaşmıştır. Yabancı filmlerde de Pazar payında yüksek artışlar yaşanmakta olup 2017’ de Türk sinemasının gene görünümü için umut vaad ettiğini söylemek mümkündür.

Kaynak: http://6oda.com/