17 Ekim 2018 Çarşamba
Konya Net Haber / saglik/ Uyku apnesinden kurtulmak mümkün

Uyku apnesinden kurtulmak mümkün

Doç. Dr. Erdal Seren, en fazla erkeklerde görülen obstrüktif uyku apnesi sendromu (OUAS) hastalığının lazerle tedavi edilerek hastalıktan kurtulmanın mümkün olduğunu söyledi.

27 Ocak 2015 Salı 17:57
Uyku apnesinden kurtulmak mümkün

Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Erdal Seren, en fazla erkeklerde görülen obstrüktif uyku apnesi sendromu (OUAS) hastalığının lazerle tedavi edilerek hastalıktan kurtulmanın mümkün olduğunu söyledi.
Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Erdal Seren, obstrüktif uyku apnesi sendromu (OUAS) hakkında bilgiler verdi. Hastalığın nedenleri, şikayetleri, tanısı ve tedavisi hakkında bilgiler veren Doç. Dr. Seren, "OUAS sıklığının genel toplum içinde yüzde 4 olduğu zannedilmektedir. Bu oran kadınlarda yüzde 2’ye düşerken, erkek nüfusta yüzde 5-10’a çıkmaktadır. Bunun yanı sıra OUAS’lı hastaların yaklaşık yüzde 85-90’ı erkektir. Ayrıca OUAS’lı hastaların 2 bölü 3’ü şişman olup, OUAS sıklığı yaşla birlikte belirgin olarak artar. Hastalığın nedenlerine baktığımız zaman, burun girişinde glottik bölgeye kadar olan alanda üst solunum yolunu daraltan her türlü patoloji nedeni OUAS nedeni olabilir. Üst hava yolunun en dar bölümü olan velafarengeal bölümü üst farenks hizasındadır bu nedenle bu alan kollabsa en duyarlı bölgedir" dedi.

OUAS'TAN DOĞAN ŞİYAKETLER VE TANI
Horlama, OUAS’ın en belirgin yakınması olup OUAS hastalarının tümünde görüldüğüne dikkat çeken Doç. Dr. Seren, "Hastaların şikayetlerine baktığımız zaman, OUAS obezite ile direkt ilişkilidir. İdeal kilosunun yüzde 15 üzerinde olanların yarısından fazlasında görülür. Gündüz uyku hali yapar, gün boyu izlenen unutkanlık, hafıza kaybı, dikkat azlığı, konsantrasyon bozukluğu hastalara eşlik edebilir. Kişilik değişikliği, depresyon, entelektüel gerileme gibi sebeplere yol açar. Hastalara, genel fizik muayene, KBB muayenesi, görüntülüme yöntemleri ve uyku çalışmaları anlamında tanı koyulabilmektedir" diye konuştu.

OUAS'IN TEDAVİ YÖNTEMLERİ
Horlama ve uyku apnesisendromu olan hastalarda hastalığın şiddeti ve obtruksiyon lokalizasyonuna göre tedavi geniş bir yelpazeyi içermekte olduğunu söyleyen Uzman Doç. Dr. Erdal Seren hastalığın tedavisi ile ilgili olarak şu bilgileri verdi: "Hastalarda başvurulan tedavi yöntemleri kabaca şu ana ve alt başlıklarda incelemek mümkündür. Genel önlemlerin başında kilo vermek gelir. Yatmadan önce sigara alımından ve ağır yemeklerden kaçınılmalıdır. OUAS’lı hastada cerrahi tedavi endikasyonları şöyle sıralanabilir. Gün boyu uyku halinin etkilemesi. Belirgin aritmi olması. Belirgin anatomik problemin olması. Diğer tedavilerden fayda görmemiş olması gerekir. Lazer Yardımlı Uvulopalatoplasti tedavisi Lokal veya topikal anestezi ile 15-20 dakikada yapılabilen, uvula yeniden biçimlendirilecek ve yan kısımlarında çukurluklar oluşturulacak şekilde yumuşak damak tıraşlanır. Tekrar girişimler gerektirebilir. En önemli avantajı kanamanın neredeyse olmaması ve hastanın hızla günlük yaşantıya dönmesidir. Hastanemizde bu tür şikayetleri olan hastalara yönelik olarak diod lazer kullanılarak yapılan operasyonlar; lazer yardımlı endoskopik konka cerrahisi, lazer yardımlı uvulopalatoplasti (LAUP), lazer yardımlı uvulektomi, lazer yardımlı palatoplasti, lazer midlineglossektomi ve radyofrekans uygulamaları başarıyla uygulanmaktadır.” 
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Konya Net Haber 'e aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:

e-gazete

KARİKATÜR

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV


Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


erotik film izle