Seçim haritası

Yayınlanma Tarihi 2014-03-22 11:12:37Her seçim öncesi olduğu gibi içinde bulunduğumuz ayın son haftasında yapılacak olan seçimler öncesi birçok araştırma kurumu kamu oyu yoklaması adı altında seçim anketi düzenlemektedir. Özellikle bu seçimin bir yerel seçim olması ve insanların kendi illerine, ilçeleri ve beldelerine hizmet etmek isteyen insanların tek tek seçeceği bir seçim olacağı için genel seçimden çok farklı olmaktadır.

Her seçim öncesi olduğu gibi içinde bulunduğumuz ayın son haftasında yapılacak olan seçimler öncesi birçok araştırma kurumu kamu oyu yoklaması adı altında seçim anketi düzenlemektedir. Özellikle bu seçimin bir yerel seçim olması ve insanların kendi illerine, ilçeleri ve beldelerine hizmet etmek isteyen insanların tek tek seçeceği bir seçim olacağı için genel seçimden çok farklı olmaktadır. Yapılan araştırmalar ve çalışmalar neticesinde bu seçimin özellikle eski seçim sonuçlarından farklı ve ağırlıklı olarak 31 adet Büyük Şehir Belediyesi'nde kıran kırana geçeceği sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Hem iktidar partisinin hem de muhalefet partilerinin büyük seçmen nüfusuna sahip olan Büyük Şehir Belediyelerini almak için muhteşem bir çalışmanın içerisine girdiklerini görmek mümkündür. Yapılan seçim anketi sonuçlarına göre Türkiye genelinde yapılan birçok yoklamada iktidar partisinin oylarında büyük bir kayıp olduğu, aynı zamanda 2009 yılında yapılan eski seçim sonuçlarından daha kötü bir sonuç alacağının göstergesi ortaya çıkmaktadır. Hemen hemen tüm anketlerde ortak bir sonuç olarak ortaya çıkan bu tablo ister istemez muhalefetin yüzünü güldürmektedir. Son derece heyecanlı geçecek olan bu seçim ile ilgili olarak sürpriz yapması bekleyen partiler olarak BDP, MHP ve CHP'dir.

Yapılan araştırma ve seçim anketi sonuçlarına göre eski seçim sonuçlarından daha yüksek oy alması beklenen partiler ile ilgili olarak muhteşem bir heyecan ortaya çıkmaktadır. 2009 yılında yapılan eski seçim sonuçlarında ortaya çıkan tablo iktidar partisinin 2002 yılı seçimleri haricinde tüm genel seçimlerde %40 üzerinde bir oy aldığı aynı zamanda ama tüm başarısına nazaran yerel seçim sonuçlarında ise bu rakamın üzerine çıkamadığı görülmektedir.Haber Ara