Konya'ya dev tesis açılışı bugün yapıldı.

Yayınlanma Tarihi 2013-04-16 22:02:33Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak 10 bin kişilik Spor ve Kongre Merkezi’nin temeli Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da katıldığı törenle atıldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak Türkiye’nin en büyük spor ve kongre merkezlerinden biri olan 10 bin kişi kapasiteli Spor ve Kongre Merkezi’nin temeli düzenlenen törenle atıldı..

..

Yeni Mahalle’de düzenlenen törene Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, AK Parti Konya Milletvekilleri Kerim Özkul, Mustafa Baloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Mevlana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahattin Adam, AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun, Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli,Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı ile çok sayıda vatandaş katıldı.

SPORTİF VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLERE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

Programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 31 Aralık’ta ihalesi yapılan, inşaatına mart ayında başlanan 10 Bin Kişilik Spor ve Kongre Merkezi’nin 1 ay içinde yükseldiğini ve yapımının hızla devam ettiğini söyledi. Salonun Şeb-i Arus törenlerinden önce tamamlanacağını vurgulayan Başkan Akyürek, çok amaçlı salonları, spor salonları ve amatör kulüplerin kullanabileceği alanların olacağı merkezin uygun zemin döşemeleri ile sema programlarında ve kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapacağını vurguladı.

MEVLANA KÜLTÜR VADİSİ ÖNEMLİ BİR AŞAMAYA GELDİ

Konya’da son yıllarda çok sayıda anıtsal esere imza atıldığını kaydeden Başkan Akyürek, Konya’yı geçmişi kadar görkemli ve başarılı bir geleceğe hep birlikte taşıma gayretinin devam ettiğini dile getirdi. Konuşmasında, Mevlana Kültür Vadisi Projesi kapsamında yapılan çalışmalarla önemli bir aşamaya geldiklerini belirten Başkan Akyürek, “Tarihi Konya Çarşısı Bedesten projesinde 900 bağımsız bölüm restore edilmiş durumda. 300 dükkanın ve binanın restorasyonu tamamlandı. 150 tanesinin restorasyonu son aşamada. Aynı zamanda Kapu Camii, Aziziye Camii ve Sultan Selim Camii başta olmak üzere yaklaşık 15 caminin restorasyon çalışması da aynı kapsamda devam ediyor. Konya’da yıllardır konuşulan Alaaddin Tepesi’nin yenilenmesi ve arkeolojik park haline getirilmesiyle ilgili projelerin en önemli ayağını oluşturan Orduevi’nin, yeni bir Orduevi yapılarak taşınması konusunda Sayın Bakanımızın görüşmesi neticesinde imzalanan protokolle ihale süreci başladı. Sayın Bakanımıza Konya halkı adına teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Akyürek, 10 Bin Kişilik Spor ve Kongre Merkezi’nin bu aşamaya getirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek, merkezin hayırlı olmasını diledi.

Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, ülke genelinde 24 adet stadyum inşaatının devam ettiğini, bu inşaatları genellikle TOKİ işbirliğiyle yaptıklarını belirterek, sadece Bursa, Kayseri ve Konya stadyumlarının Büyükşehir Belediyeleri tarafından yaptırıldığını hatırlattı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in mevcut stadyum alanını büyük oranda yeşil alan yapılacağını açıklamasının büyük bir önem taşıdığını vurgulayan Baykan, Başkan Akyürek’e teşekkür etti.

Spor ve Kongre Merkezi’nin Büyükşehir Belediyesi tarafından 10 bin kişilik kapasiteye çıkartıldığını belirten Baykan, böylece salonun sportif ihtiyaçların yanında sosyal ve kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapacağını ifade etti.

Konya’nın Spor ve Kongre Merkezi ile bir marka şehir olma yolunda önemli bir etabı daha aştığını kaydeden Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ise, 2023 vizyonu açısından da önemli bir adımın atılmış olduğunu söyledi.

Törende son konuşmayı Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu yaptı.

Davutoğlu, Myanmar'daki durumu ve Arakan Müslümanlarının geleceğini konuşmak üzere İslam İşbirliği Teşkilatı'nın Suudi Arabistan'da gerçekleştirilen toplantısına katıldıktan sonra bu sabah Medine-i Münevvere'yi ziyarete gittiklerini, oradan da Konya'ya geldiklerini söyledi.

Medine ile medeniyetimizin Anadolu'daki simgesel şehri olan Konya arasındaki manevi yolculuğun kendisine büyük bir huzur verdiğini ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Nerede olursak olalım hep Konya'nın bu manevi huzurunu, Konya'yı Konya yapan değerlerini hakkıyla temsil etmeye çalışıyoruz. İster Somalilileri geçen hafta bir araya getirdiğimizde olduğu gibi, ister Filistinli kardeşlerimizi barıştırmak üzere yola çıktığımızda olduğu gibi, ister Gazze'ye, Myanmar'a, Somali'ye gidip oradaki mazlumlarla kucaklaştığımızda olduğu gibi hep zihnimizde Mevlana'nın büyük manevi derinliğinde hissettiğimiz o hasletleri taşımaya çalışıyoruz. Hep onurla, gururla sadece Konya'nın değerlerine ve bu Anadolu'nun güzel insanının onurlu duruşuna saygı ve muhabbetle hizmet etmeye çalışıyoruz. Sizlerin desteği oldukça da ister Ortadoğu'daki meselelerde olsun, ister Suriye'deki zulmü durdurmak için olsun, ister Myanmar'daki akan gözyaşını durdurmak için, ister Somali'de, Mali'de kardeş kavgasını durdurmak için olsun, isterse Mavi Marmara şehitlerinin hakkını, hukukunu korumak için olsun; hep bu değerleri temsil etmek üzere yola çıktık ve gururla, onurla bu değerleri taşıyoruz."
    
-Kabe'deki Osmanlı revakları-
    
Davutoğlu, Konya'nın tarihi kent merkezini olduğu gibi korumak, ihya etmek ve onu gelecek nesillere hiç bozulmadan aktarmanın kendileri için ulvi bir vazife olduğunu dile getiren Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Dün Mekke'de Osmanlı revaklarının son durumunu tetkik etmek üzere revakların kademe kademe kaldırıldığı Arafat'taki alana gittim. Osmanlı revaklarıyla ilgili son yıllarda yaptığımız çalışmalar neticesinde tüm milletimize şu müjdeyi vermek isterim ki; Osmanlı revaklarının her bir taşı, her bir parçası özenle korunuyor. Dün Osmanlı revaklarının kaldırıldığı alanı ziyaret ettiğimde bunun nasıl özenle korunmakta olduğunu görmekten büyük memnuniyet duydum. İnşallah, ecdadımızın emanet olarak bıraktığı büyük miras, tekrar Mekke-i Mükerreme'ye, Kabe'ye iade edilecek ve yerlerine taşınacak, korunacak."

Davutoğlu, daha sonra protokol üyeleriyle birlikte butona basarak Spor ve Kongre Merkezi inşaatına ilk harcı attı.

Törene, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, AK Parti Konya milletvekilleri Kerim Özkul ve Mustafa Baloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile çok sayıda vatandaş katıldı.Haber Ara