Konya panko 60. Olağan mali genel kurulu yapıldı

Yayınlanma Tarihi 2012-08-27 08:06:26Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin (Panko) 60. Olağan Mali Genel Kurulu yapıldı. Genel Kurulda ilk olarak Divan Başkanlığı oluşturulması için iki önerge verildi.

Yapılan seçim sonrasında Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’un listesi 6 bin oy alırken, Aslan Üstündağ’ın listesi 7 oy aldı. Genel Kurul sırasında görüşülen tüm gündem maddelerinin oylanması sırasında da aynı sonuçlar çıktı. Binlerce üreticinin katılımı ile gerçekleşen genel kurulda konuşan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, geçtiğimiz günlerde Panagro Et-Süt Entegre Gıda Kompleksi’nde çıkan yangınla ilgili üreticilere bilgi verdi. Panagro Et ve süt Entegre Tesisleri’nde çıkan yangının sebebini henüz bilmediklerini, sabotaj, kundaklama, kaza ve ihmal mi vardır bu saat itibariyle bilmediğini ifade eden Konuk, tüm ihtimalleri araştırdıklarını, emniyet, itfaiye ve kendi ekiplerimizle uzman ekiplerin sahada çalıştıklarını belirterek, “Allah kısmet ederse güzde açacağımız tesisleri, kim neyi yaparsa yapsın, kim hangi engeli koyarsa koysun bu kurum, hep beraber önümüzdeki yılın baharında tekrar açacaktır. Artık, Anadolu yola çıkmıştır. Kutlu yürüyüş başlamıştır” dedi.
FUKARALIĞI BİTİRMEK İSTİYORUZ
Konya Şeker’in yatırımlarına ve dünyadaki gelişmeleri değerlendiren Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, dünyanın trendinde, geleceğinde tarım ve enerjinin dikkat çektiğini belirterek, önümüzdeki yıllarda gıdanın çok daha değerli olacağını, dolayısıyla üretilen ürünlerin çok fazla değerleneceği sürecin hep birlikte yaşanacağını ifade ederek, “Bugün başta Çin ve Hindistan’da olan gelişmeler, oralardaki artan tüketim eğilimi, bizim gibi gıda üreticisi ülkelerin üretimine olan ihtiyacı artıracaktır. Bakın burada yeni yeni ürünler üretilecek, yeni yeni gelişmeler olacak. Biz buna yeter ki hazırlıklı olalım. Burada bizim 2 temel eksikliğimiz var. 2 tane temel kaybımız var. Bunlara yetişememekte ve bu gelirden pay alamamakta sıkıntımız var. Bunlardan bir tanesi girdi fiyatlarıdır, diğeri ise ürettiğimiz ürünün, malın değerinin oluşmamasıdır. Ülkemizin, insanımızın fukaralığını bitirmek, onların kaderinin fukaralık olmayacağını göstermek de elbette hepimizin işidir. TÜİK, Türkiye’de yaşayanların yüzde 38.69’u köylerde yaşayanlar ve yoksulluk sınırının altında olanlardır diyor. Belki traktörümüzü, alet edevatımızı bir şekilde değiştiriyoruz ama hiç birimiz bu ülkenin refahından, bu ülkenin gelişmelerinden arzu edilen payı alamıyoruz. Bugün tarımdaki yerimiz, dünyanın çok sayılı bir yerinde oturuyor. Dünyanın ilk 7 ekonomisi arasına girdik. Böylesine devasa bir gelişme oldu ama biz pay alamadık. Üretici oradaki gelişmeden istenilen miktarda pay alamadı. İşte bunların alınması adına herkes üzerine düşeni yapacak. Öncelikle çiftçi kuruluşları, üretici kuruluşları bunu yapacak. Buralarda ezber bozmalısınız, mevcut sistemi alabora etmelisiniz. Buraları değiştirmelisiniz, değiştirmeliyiz” şeklinde konuştu.
PARADAN PARA KAZANANLARI BİTİRDİK
Üreticilerin desteklenmesi adına her türlü imkanları üreticiler lehine kullandıklarını anlatan ve özellikle temlik kredileri üzerinde duran Recep Konuk, bundan 10 yıl önce üreticilerin temlik kredilerini yüzde 200-250 faizle kullandıklarını, geçen yıl ise tüm masraflar dahil kullanılan temlik kredisinin faizinin yüzde 9 olduğunu vurgulayarak, “Nerelerden nerelere gelmişiz. Şimdi burada üreticilere para veren tefeciler kendine göre haklılar, çünkü biz tefecilerin ayağına bastık. İki kişinin alacağı yüksek mazot fiyatlarını bitirdik. Diğer taraftan da bize para satanlar, bizi parasıyla kullananlar, paradan para kazananlar var ya işte onları da bitirdik. Herkes bu kurumun garantisinden, gelişmesinden, büyümesinden iftihar ediyor, onunla paralel yürüyor, onunla gurur duyuyor” dedi.
Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, kendilerine yönelik hak etmedikleri eleştiri ve ithamlarla karşılaştıklarını da ifade ederek, “Benim hakkımda savcılığa 18 tane şikayette bulunmuşlar. Bunun 17 tanesi savcılar tarafından mahkemeye gerek görülmeyerek reddedilmiş. 1 tanesini mahkemeye gerek görmüşler. Bütün hayatım boyunca benim hakkımda ‘Recep Konuk şu davadan mahkum oldu’ diye 1 tane mahkeme kararı getiremezler” şeklinde konuştu.
ÜRETİCİLERİMİZ FABRİKALARIMIZDAN VERİM ALMAYA BAŞLADI
Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin 60. Olağan Mali Genel Kurulun son bölümünde konuşmasını yatırımlara ayıran ve 10 yılda 28 tesis yaptıklarını anlatan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, bu tesislerin tamamının üreticilerin yararına olan tesisler olduğunu ve bu tesislerden üreticilerimizin verim almaya, para kazanmaya başladıklarını belirterek şöyle devam etti: “Beta Tohum işleme inşallah sadece tohum işleme değil patatesin, kabuğundan ve yaprağından tohum üreteceğiz. Dünyanın en iyi teknolojilerini aldık, devreye gireceğiz. Dün küspeyi sokağa, çöpe dökerken bugün altın gibi satılıyor maşallah. Seralarımızda, bizim boşa giden buharımız heba olan yok olan buharımız bize para kazandırıyor. Hayvan çiftlikleri, damızlık çiftliklerimiz olacak, vatandaşın yüksek verimli hayvanlara kavuşmasını sağlayacağız. Sıvı şeker biliyorsunuz arkadaşlar burada da birilerinin ayaklarına bastık. Biyogazı biliyorsunuz. Çuvalı dışarıdan satın alırken bundan sonra çuvalı biz kendimiz üretiyoruz. Dondurulmuş parmak patates çeşitleri, soğan halkası, kroket üretimi Seydibey’de devreye girdi. Arının yediği yemi biz yaptık. Doğal depolar yaptık, dağları delerek bu depolara sahip olduk. Sıfır maliyetle patates depoluyoruz. Anlattıklarımızdan çok daha ötesini yapacağız. Et-Süt Entegre Tesisleri biliyorsunuz. Ham yağ fabrikamızla ilgili olarak fiyatı siz değerli üreticilerimizle fikir birliği yaparak 1400 lira avans fiyat olarak açıkladık. Günde bir ton yağ işleyecek bu fabrika. Anadolu’nun hem toprağı, hem ahırı, hem de ağılı iş bulacak. Bu Etonal tesislerinde havaya giden gazdan da para kazanmaya başladık. Korige boru açılıyor devreye giriyor devam ediyor. Elektrik santralimiz bitti, Çumra ve Seydişehir’e yetecek enerji üreteceğiz. Ben burada bir şey vaad etmedim, ben sadece yaptıklarımı anlattım. Daha yeni fabrikalarımız olacak. Artık ilçelerimize, kasabalarımıza da yöneleceğiz. Anadolu’da yürüyüş başladı. Burada ciddi bir büyüme var. Bakın bugün Konya Şeker 1.2 milyar dolarlık yatırım yaptı. Bu dile kolay” diye konuştu.

Haber Ara