Suriye'den gelen son haberler

Yayınlanma Tarihi 2012-07-19 14:42:29Beşşar Esed rejiminin kalbine düzenlenen saldırının yankıları sürerken Suriye'den yeni haberler gelmeye devam ediyor. İşte günün gelişmeleri...

ÖZGÜR SURİYE ORDUSU YENİDEN YAPILANDI

Özgür Suriye Ordusu, Halep'te kontrolü elinde bulundurduğu bölgelerde, Liva et-Tevhid (Birlik Tugayı) adı altında yeniden yapılandığını duyurdu.

Ordu, hedeflerini Esed rejiminin yıkılması, Suriye Ordusu'ndan ayrılmak isteyen askerlere yardım edilmesi, sivillerin can güvenliği, özel ve kamu mülkiyetini korumak olarak ilan etti.

ŞAM'DA YENİ ÇATIŞMA BAŞLADI

Suriye'nin başkenti Şam'ın çeşitli bölgelerinde Devlet Başkanı Beşşar Esed'e bağlı nizami ordu ile Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) arasında şiddetli çatışmaların yaşandığı bildirildi.

Suriye Genel Devrim Konseyi, sabah erken saatlerinden bu yana başkent Şam'ın Meze semtinde nizami ordu ile ÖSO arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını ve bölgede şiddetli patlamaların meydana geldiğini duyurdu.

Konsey, Meze semtinde bulunan Bakanlar Meclisi yanındaki iki zırhlı aracın Suriye Ordusu haberleri" class="etiketBlue" target="_blank" >Özgür Suriye Ordusu tarafından imha edildiğini öne sürdü.

Midan semtine ağır saldırıların düzenlendiğini ve semtten siyah dumanların yükseldiğini belirten konsey, başkentte Seyyide Zeyneb ve Filistin kampı yakınındaki yolların kesildiğini ve bölgeye yönetim tarafından keskin nişancıların yerleştirildiğini aktardı.

Kabun bölgesinde iki ordu arasında çatışmaların yaşandığını ve bir askeri helikopterden bölgeye yoğun şekilde ateş açıldığını dile getiren konsey, Kafr Susa'da düzenlenen operasyonlar nedeniyle semtte dumanların yükseldiğini duyurdu.

Başkentin Duma bölgesinde çok sayıda havan ve top mermisinin yerleşim yerlerine düşmesi sonucu yaralananların bulunduğunu aktaran konsey, ülke genelinde düzenlenen operasyonlarda, 300'ü aşkın kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

ÜLKEYE GİRİŞ ÇIKIŞ YAPILAMIYOR

Suriye'nin Babel-Hava Sınır Kapısına yakın bölgelerinde yaşanan çatışmalar nedeniyle Türkiye'den Suriye'ye araç ve yolcu giriş çıkışı yapılamıyor.

Suriye'de sabah saatlerinde başlayan çatışmaların, Cilvegözü Sınır Kapısı'na gelen tır, taksi ve yolcuların çıkış yapmalarına engel olduğu belirtildi. Zaman zaman bomba ve silah seslerinin duyulduğunu belirten sürücüler, sınır kapısında bekleyişlerini sürdürüyor.

Suriye'den yük almak için Kayseri'den Cilvegözü Sınır Kapısı'na gelen tır sürücüsü Yasin Berk (52), can güvenliğinin olmadığı gerekçesiyle Suriye'ye giriş yapamadığını söyledi.

Berk, Suriye'deki yoğun çatışma nedeniyle 4 saattir sınır kapısında beklediğini, çatışmanın durmaması halinde geri dönüş yapmak zorunda kalacağını belirtti.

Bu arada Cilvegözü Sınır Kapısı'na araçlarıyla gelen sürücülerin geri döndükleri gözlendi.

KRAL ABDULLAH: ESED REJİMİNE BÜYÜK DARBE

Ürdün Kralı Abdullah, Suriye'nin başkenti Şam'da dün düzenlenen saldırının, Beşşar Esed rejimine "büyük bir darbe" olduğunu söyledi.

Kral Abdullah, Amerikan CNN televizyonuna verdiği demeçte, Batılı ülkelerin BM'de Suriye rejimine yaptırım kararı almaya çalıştığı dönemde, ülkesinde iç savaşı önlemek için Esed'in son şansa sahip olduğunu belirtti.

"İşlerin çok karmaşık hale geldiğini ve bölgedeki herkes için en kötü senaryonun iç savaş olabileceğini düşündüğünü" söyleyen Kral Abdullah, "uçurumun kenarına gelindiğinde, buradan dönüşün olmayabileceği" uyarısında bulundu.

Kral Abdullah, bir süredir El Kaide'nin Suriye'nin bazı bölgelerinde bulunduğuna ilişkin bilgiye sahip olduklarını belirterek, "Siyasi çözüm aradığımız dönemde en kötü senaryolardan biri de kimyasal silah stoklarının düşmanların eline geçmesi olabilir" diye konuştu,

OBAMA, PUTİN'İ ARADI

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye'deki gelişmeler nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi yaptı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Obama'nın, Putin'i Suriye'deki yaşanan durumu konuşmak için aradığı belirtildi.

Açıklamada, Obama ve Putin'in, Suriye'deki büyüyen şiddete işaret ederek, siyasi geçişin bir an önce desteklenmesine yönelik ihtiyaç konusunda mutabık kaldıkları bildirildi.

Açıklamada ayrıca iki liderin, hükümetlerinin Suriye konusundaki farklı yaklaşımlarını da ortaya koydukları ancak çözüm için ekiplerinin çalışmaya devam etmesi konusunda aynı fikirde olduğu vurgulandı.

BM GÖZLEMCİLERİ: SURİYE BARIŞ YOLUNDA DEĞİL

Suriye'de görev yapan BM gözlemcileri, Suriye'nin "barış yolunda olmadığını" söyledi.

BM gözlemcilerinin başkanı Robert Mood, Suriye'nin başkenti Şam'da dün düzenlenen saldırıdan sonra yaptığı açıklamada, son günlerde Şam'da şiddetin artmasının Suriye'nin "barış yolunda" olmadığını gösterdiğini belirtti.

Norveçli General Mood, "Suriye hükümetine dünkü saldırıyı kınadığımı ilettim. Tüm tarafları akan kanı durdurmaya ve her türlü şiddete son vermeye çağırıyorum" dedi.

Mood, BM gözlemci misyonunun görev süresinin yarın, başkanlığının da birkaç gün içinde sona ereceğini hatırlattı.

114 SURİYELİ TÜRKİYE'YE SIĞINDI

Ülkelerindeki olaylardan kaçan 114 Suriyeli, Türkiye'ye sığındı.

Yetkililerden alınan bilgiye göre, ülkelerindeki olaylardan kaçan 114 Suriyeli, Kilis Öncüpınar Gümrük Bölgesi'nden Türkiye'ye giriş yaptı.

Suriyeliler, işlemlerinin ardından İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesindeki Telhamut Çadır Kenti'ne gönderildi.

CENAZE TÖRENİNE DÜZENLENEN SALDIRIDA ÖLÜ SAYISI 100'Ü GEÇTİ

Suriye'nin başkenti Şam'ın Seyyide Zeyneb bölgesinde bir muhalifin cenazesini taşıyan vatandaşlara yönelik düzenlenen bombalı saldırıda ölü sayısının 100'ü geçtiği bildirildi.

Suriye Genel Devrim Konseyi, Seyyide Zeyneb'in Haceri bölgesinde güvenlik güçlerinin cenaze törenini hedef alan saldırısında 100'den fazla kişinin öldüğünü, çok sayıda kişinin de yaralandığını belirtti.

Bölgede bir askeri helikopterin yerleşim birimlerine rastgele ateş açması sonucu ölü ve yaralıların olduğunu aktaran Konsey, ölülerin bir kısmının en yakın camilere taşındığını, yaralıların ise gizli tedavi merkezlerine ulaştırılmaya çalışıldığını aktardı.

Çok sayıda ölü ve yaralının hala sokaktan alınamadığına değinen Konsey, yaralıların acil tıbbi yardıma ihtiyacı olduğunu, bölgede elektrik ve iletişimin kesildiğini duyurdu. Konsey, ayrıca saldırıyı katliam olarak nitelendirdi.

YARALI MUHALİF HAYATINI KAYBETTİ

Halep'e bağlı Azez ilçesinden Gaziantep'e getirilen yaralı muhalif hayatını kaybetti.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Halep'in Azez ilçesi yakınlarında önceki gün Suriye ordu birlikleri ile Özgür Suriye ordusuna mensup kişiler arasında çıkan silahlı çatışmada yaralanan Velid Hamdo, muhalifler tarafından mayınlı alandan geçirilerek Kilis'e getirildi.

Hamdo, Kilis Devlet Hastanesi'ndeki ilk tedavisinin ardından sevk edildiği Gaziantep Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesinde hayatını kaybetti.

Göğsüne ve boyun bölgesine isabet eden iki kurşun sonucu felç geçirdikten sonra hayatını kaybettiği belirlenen Velid Hamdo'nun cenazesi otopsi yapılmak üzere hastanenin morguna kaldırıldığı bildirildi.

Ülkelerindeki olaylarda yaralanan 6 Suriyeli, Gaziantep'e getirildi.

Carablus ilçesi yakınlarında çıktığı ifade edilen çatışmalarda yaralanan 6 Suriyeli, mayınlı alandan geçirilerek Karkamış ilçesine getirildi.

Yaralılar, 112 Acil Servis ekiplerince Nizip Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Burada ilk müdahaleleri yapılan yaralılardan durumu ağır olan 2'si Gaziantep Dr. Ersin Aslan Devlet Hastanesi'ne sevk edildi.

(AA)


Haber Ara