12 Aralık 2018 Çarşamba
Konya Net Haber / ekonomi/ Perakende sektörü, 2015’e umutlu başladı

Perakende sektörü, 2015’e umutlu başladı

03 Şubat 2015 Salı 13:04
Perakende sektörü, 2015’e umutlu başladı

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Perakende Güven Endeksi (TEPE), Ocakta bir önceki aya göre 5,3 puan yükselirken, geçen yılın aynı ayına göre 5,1 puan düştü. TEPAV'dan yapılan açıklamaya göre, 2014 yılını düşüşle kapatan TEPE, 2015 yılına yükselerek girdi ve Ocak ayında -10,7 puan değerini aldı. TEPE, bir önceki aya göre 5,3 puan yükselirken, geçen yılın aynı dönemine göre 5,1 puan düştü. TEPE’nin bir önceki aya göre yükselmesinde geçtiğimiz 3 aya göre işlerin durumundaki ve önümüzdeki 3 aydaki satış beklentilerindeki artış etkili oldu. Satış beklentileri, Aralık 2014’te düşerek yılı tamamladı, 2015 yılına ise yükselerek başladı. Önümüzdeki 3 aya ilişkin beklentilerin denge değeri Ocak 2015’te 10,6 puan oldu. Önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentilerinde Ocak 2014’e göre 5,4 puanlık düşüş yaşanırken, Aralık 2014’e göre ise 3 puanlık artış yaşandı.

Ocak 2015’te TEPE anketi katılımcılarının yüzde 35,3’ü önümüzdeki 3 ayda işlerinde iyileşme beklerken, işlerinde kötüleşme bekleyenlerin oranı yüzde 25,3 düzeyinde oldu. İşlerinde bir değişiklik beklemeyenlerin oranı ise yüzde 39,5 olarak belirlendi. İşlerin geçen yılın aynı dönemine göre durumunun denge değeri Ocak 2015’te -33 puan değerini aldı. İşlerin geçen yılın aynı dönemine kıyasla durumunda Aralık 2014’e göre 9,7 puanlık, Ocak 2014’e göre ise 4,8 puanlık artış oldu.

Ocak 2015’te TEPE anketi katılımcılarının yüzde 16,4’ü geçen yılın aynı dönemine göre işlerinde artış olduğunu belirtirken, işlerinde düşüş olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 53 olarak belirlendi. Geçen yıla göre işlerinde bir değişiklik olmadığını belirtenlerin oranı ise yüzde 30,5 oldu. Alt sektörler itibariyle, perakende güveninde geçen yılın aynı dönemine göre, sadece ‘motorlu taşıtlar’ sektöründe artış yaşandı. ‘Diğer’ (akaryakıt istasyonu, eczane, parfümeri, nalbur, zücaciye, kırtasiye, vb.) ve ‘tekstil, hazır giyim ve ayakkabı’ sektörlerindeki düşüş ortalama düşüşün altında kaldı. ‘Mobilya, aydınlatma ekipmanları ve ev içi kullanım ürünleri’, ‘birden fazla türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar’, ‘yiyecek, içecek ve tütün ürünleri’ ve ‘elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar’ sektörlerindeki düşüş ortalama düşüşten daha fazla oldu. Geçen yıla göre en fazla düşüş ‘elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar’ sektöründe gerçekleşti.

TEPE anketine soru bazında bakıldığında hem Ocak 2014’e göre hem de Aralık 2014’e göre, ‘mevcut stok düzeyi’ ve ‘geçen yılın aynı dönemine göre işlerin durumu’ göstergelerinde artış yaşanırken, önümüzdeki 3 aydaki istihdam ve satış fiyatı beklentileri göstergelerinde düşüş yaşandı. Genel anlamda Ocak 2014’e göre göstergelerde düşüş olurken, Aralık 2014’e göre göstergelerde artış gerçekleşti.

AB-28 Perakende Güven Endeksi, Ocak 2015’te 1,1 puan değerini aldı. AB-28’de bir önceki aya göre 1,4 puanlık artış, geçen yılın aynı dönemine göre ise 0,9 puanlık düşüş oldu. Türkiye geçen yıla kıyasla AB-28’den ve Euro Bölgesi’nden daha kötü performans sergilerken geçen aya göre daha iyi performans sergiledi. Türkiye, geçen yıla göre AB-28’de perakende güveni en çok düşen dördüncü ülke oldu.
AB-28 ülkeleri ve Türkiye’nin Perakende Güven Endeksi değerlerine bakıldığında Slovakya’nın Ocak ayında geçen yıla göre en fazla artış yaşanan ülke olduğu görüldü. Slovakya’yı, Yunanistan, Çek Cumhuriyeti ve Hırvatistan takip etti. Finlandiya, Belçika, Almanya, Türkiye ve İngiltere geçen yıla göre en fazla düşüş yaşanan ülkeler oldular. Bir önceki aya göre en fazla artış da yine Slovakya’da yaşandı. AB-28 Perakende Güven Endeksi, geçen yıla ve bir önceki aya göre Euro Bölgesi’ne oranla daha kötü performans sergiledi.
 
YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Konya Net Haber 'e aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:

e-gazete

KARİKATÜR

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİVSitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


erotik film izle