YGS ve LYS Kalkıyor Mu?

Yayınlanma Tarihi 2013-03-02 16:23:00Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, yeni sistem ile birlikte üniversitelerin kendi sınavını kendilerinin yapabileceğini söyledi.YGS kalktı mı ? YGS kaldırılacak mı? YGS kaldırılıyor mu?Öğrenciler sormaya başladı, LYS Kalkıyor mu?LYS Kalktı mı? LYS Kaldırılacak mı?İşte detaylar..

Milli Eğitim Bakanı Avcı, SBS konusunda, "Yeni sistemde; çocuklar özel yetenekleriyle, ve öğretmenlerinin kanaatiyle değerlendirilecek" dedi. Avcı üniversitelerin de kendi sınavını yapabileceğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, SBS'nin kalkmasıyla liselerin kendi sınavını yapabileceğini belirtti. Avcı, LYS ve YGS ile ilgili olarak da "Henüz bu yönde bir çalışma yok ama üniversiteler de kendi sınavlarını yapabilir" diye konuştu.

Bakan Avcı, "SBS kalkacak mı?" sorusunu şöyle cevapladı:

"Bu yıl son kez gerçekleşecek. Yeni sistemde; çocuklar özel yetenekleriyle, ailelerinin isteğiyle ve öğretmenlerinin kanaatiyle değerlendirilmeye alınacak. Daha yeni sistemin parametreleri tam olarak oturmuş değil. Yeni sistem üzerinde çalışılıyor. tamamının değerlendirileceği bir puan üzerinde çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Eğer belli bir okul üzerinde talep çok olursa, o okul kendi sınavını yapabilecek. Örneğin Galatasaray veya İstanbul Erkek Lisesi gibi okullar kendi sınavını yapabilecek. Her öğrenci her sınava girmek zorunda olmayacak." YÖK taslağının da yeniden elden geçireleceğini belirten Milli Eğitim Bakanı, LYS ve YGS sınavları sınavlarının da bu taslağın içinde yer aldığını açıkladı.

Bakan Avcı, "Burada değişiklik olabilir. Üniversiteler kendi sınavlarını yapabilecek. Genel sınav yapılıp yapılmayacağı henüz netlik kazanmadı." dedi.Haber Ara