17 Aralık 2018 Pazartesi
Konya Net Haber / egitim/ Dünya miras alanları adına UNESCO ile imzalar atıldı

Dünya miras alanları adına UNESCO ile imzalar atıldı

Dünya Kültür Mirasını koruma yönünde Türkiye’nin ilk UNESCO Kürsüsü UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu) Genel Direktörü Irina Bokova ile Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın arasında imzalanan protokol ile kuruldu. Rektör Mustafa Aydın, “UNESCO tarafından kabul edilen projemiz Türkiye’de ilk olmak üzere Kadir Has Üniversitesi’nde Dünya Miras Alanlarının Yönetimi ve Tanıtımı: Yeni Medya ve Toplumsal Katılım UNESCO Kürsüsü olarak kuruldu” dedi.

08 Ocak 2015 Perşembe 14:15
Dünya miras alanları adına UNESCO ile imzalar atıldı
Kadir Has Üniversitesi ve UNESCO arasında imzalanan anlaşma ile Dünya Kültürel Mirasını koruma yönünde önemli bir adım atıldı. Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde imzalanan protokole UNESCO Genel Direktörü Irina Bokova, Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, UNESCO nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı, AK Parti Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Tarihçi Yazar İlber Ortaylı ve çok sayıda akademisyen katıldı. Kürsünün kuruluş aşamaları hakkında açıklamalarda bulunan Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, “UNESCO’nun çalışma alanları belli ve UNESCO bu çalışma alanlarında her yıl Dünya’dan çeşitli ülkelerden gelen çok sayıda başvuruyu değerlendirerek kendi seçimleri çerçevesinde bazı ülkelerde bazı kürsülerin kurulmasına destek veriyor. Biz geçen yıl bu dünya kültürel mirasının korunmasına yönelik bir proje hazırlamaya karar verdik. Çünkü Kadir Has Üniversitesi’nde Kültürel Koruma üzerine bir yüksek lisans programımız var.

Üniversitemiz bir tarihler katmanı üzerinde oturuyor. Bizans’tan bugüne kadar farklı düzeylerde temsil edilen kültürel miras üzerinde bulunuyoruz. Bu çerçevede böyle bir başvuru yapmanın uygun olacağını düşündük. Ortaklarımızla birlikte görüşerek güzel bir başvuru projesi hazırladık. Bu proje UNESCO Tarafından kabul edilince Türkiye’de ilk defa olmak üzere Kadir Has Üniversitesi’nde UNESCO’nun bu Dünya Kültür Mirasını koruma Kürsüsü kurmuş olduk” dedi.

YENİ MEDYA ARAÇLARI ÇALIŞMALARA DESTEK VERECEK UNESCO’nun diğer kürsülerinden farklı olarak yeni medya araçlarını kullanacaklarının altını çizen Rektör Aydın, “Yeni medya araçlarını kullanacak olmamız nedeniyle ortaklarımız arasında iletişimciler de bulunuyor. Yeni medya araçlarını kullanarak hem Türkiye hem de yakın çevresinde Dünya Kültürel Mirası konusunda bir bilinçlendirme kampanyası yapılmasını hedefliyoruz. Amacımız, akıllı telefonlar ve diğer araçları kullanarak çeşitli aplikasyonlar üreterek onları genç nesillerden yaşlı kuşaklara kadar çok geniş çerçeveye ulaştırmak, kolay ve ulaşılabilir hale getirmektir” diye konuştu.

“BEKLEME LİSTESİNDEKİ ALANLAR İÇİN ÇALIŞMALAR YAPACAĞIZ” Türkiye’de 13 resmi alanın UNESCO Dünya Miras Alanları listesinde yer aldığını belirten Aydın, bekleme listesinde bulunan 52 alan için de kürsü olarak çalışmalar yapacaklarını ifade etti. Aydın, “Kürsümüz sayesinde ülkemizde bulunan alanların çoğalmasını umut ediyoruz. Bekleme listesinde de Türkiye’den 52 tane alan bulunuyor. Kürsünün çalışmaları ile bunların UNESCO tarafından listeye alınması konusunda da çalışmalar yürüteceğiz. Bu tür çabalar tüm toplum tarafından desteklenirse ve kabul görürse UNESCO tarafından kabul görüyor. Bu 52 alanın Türkiye’de hem korunması hem de tanıtılmasına destek sağlanırsa eminim o alanlardan bu 13 alana ekleme olacaktır” ifadelerini kullandı.

Dünya Miras Alanları’nın Yönetimi ve Tanıtımı: Yeni Medya ve Toplumsal Katılım UNESCO Kürsüsü’nün başkanlığını yürüten Doç. Dr. Yonca Kösebay Erkan Kadir Has Üniversitesi’nde kurulan kürsünün diğer ülkelerden farkını şu sözlerle açıkladı: “2014 Nisan ayında kürsü için başvuru yapıldı. Kurduğumuz kürsü aracılığıyla diğer kürsülerle de işbirliği kurma şansımız olacak. Her kürsünün kendi çalışma alanları oluyor. Bizim kürsümüz de dünyada dördüncü olarak Dünya Miras Alanları’na odaklanan bir kürsüdür. Onun dışında UNESCO’nun eğitim, bilim ve kültür alanında kültürel çeşitlilik, kültürel ifadeler müzecilik gibi başka alanlarda da kürsüleri var. Türkiye’deki kültür alanında ilk ve dünya mirası olarak da bizim kürsümüz dünyada dördüncü kürsüdür.”

KÜRSÜ NASIL ÇALIŞACAK? Kürsünün çalışma alanları hakkında ayrıntıları paylaşan Doç. Dr. Erkan, “Aktivitelerimizi birinci üç yıllık, ikinci üç yıllık dilimler olarak planladık. İlk üç yıl için yaz okullarıyla çalışmaya başlayacağız. Yurtdışından uluslararası öğrencileri dünya miras alanlarında buluşturarak dünya mirası konusunda bilgiler vereceğiz. Aynı zamanda dünya mirasının toplumsal katılım yoluyla yönetilmesi için yeni teknolojinin, yeni medyanın kullanımını teşvik edeceğiz. Bu yönde uygulamalar yapacağız. O alana özgü projeler geliştireceğiz.

Aynı zamanda eğitim programlarımız, bilimsel faaliyetlerimiz olacak. İkinci üç yılda ise dünya miras alanında yüksek lisans ve doktora programı açmayı düşünüyoruz” diye konuştu. Ülkemizde UNESCO Dünya Miras Listesi’nde; Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı, Bursa ve Cumalıkızık-Osmanlı İmparatorluğu’nun Doğuşu, Çatalhöyük, Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi, Truva Antik Kenti, Safranbolu Şehri, Xanthos-Letoon, Nemrut Dağı, Hattuşaş Hitit Başkenti, Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, İstanbul’un Tarihi Alanları, Göreme Milli Parkı ve Kapadokya, Pamukkale-Hierapolis olmak üzere 13 alan bulunuyor.  


YASAL UYARI:Yayınlanan haberler, köşe yazıları, fotoğraflar, yazı dizileri ve her türlü eserin tüm hakları Konya Net Haber 'e aittir. Kaynak gösterilerek bile olsa eserin bütünü özel izin alınmadan kullanılamaz.

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:

e-gazete

KARİKATÜR

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİVSitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. Türkiye'nin En Kapsamlı Haber Portalı - Güncel ve Tarafsız Haberler İçin Her Gün Ziyaret Ediniz.


erotik film izle